thumb

Úvod play-off mužům nevyšel podle představ

15. 3. 2024

VK DUKLA LIBEREC – VK TROX PŘÍBRAM

Sportovní hala Dukly byla dnes svědkem druhého utkání v letošním play off. Včera ženy Dukly v nádherném utkání v prvním čtvrtfinále přehrály Královo Pole Brno 3:1 a dnes v ČEZ extralize mužů přivítala Dukla Kocoury z Příbrami. Vzájemná bilance ze základní části byla příznivější pro Duklu, která dvakrát nad Příbramí zvítězila za tři body v poměru 3:1 na sety, ale play off je specifická soutěž a zde se počítá pouze vítězství. Kdo postoupí na první vítězný schůdek po dnešním utkání, se do útulné haly přišlo podívat velké množství domácích diváků. Po prvním setu větší radost by měl fanklub hostí, ale nebyl tu ani jediný divák z Příbrami, protože hosté po bojovném výkonu podpořeným kvalitním servisem hladce zvítězili vysokým rozdílem 14:25. Druhý set již patřil domácímu týmu, hosté již nebyli tak nebezpeční na podání a na útoku zbytečně kazili. Ve třetím setu Dukla vedla až do stavu 15:13, ale koncovku zvládli svěřenci Lubomíra Vašiny naprosto bez chyb a třetí set snadno získali. Čtvrtý set ovládla Dukla, která rozdílem třídy odsoudila Příbram k prohře a poslala utkání do tiebreaku. Tiebreak byl do výměny stran velmi vyrovnaný. Potom ale Příbram velmi riskovala na podání, to ji vyšlo. Zvítězila 2:3 na sety a ujala se vedení ve čtvrtfinále 0:1 na utkání.

VK Dukla Liberec – VK Trox Příbram 2:3 (14:25, 25:17, 20:25, 25:12, 11:15)

stav série 0:1

Rozhodčí: Dušan Rychlík, Roman Marschner, lajnoví rozhodčí Jiří Čermák, Irena Beerová, delegát Jaroslav Švejda

Počet diváků: 422

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Lukas Demar, Lukáš Trojanowicz, Pāvels Jemeļjanovs, Radek Suda, Daniel David Urueña Yufra, Šimon Bryknar, libera Silver Maar, Tomáš Červa. Střídali: Nivaldo Nadhir Diáz Gómez, Jan Pavlíček, Lubomír Staněk, Lukáš Ticháček

Hosté: Ignacio Benitez, Daniel Rosenbaum, Filip Ureš, Martin Šábrt, Jiří Toman, Gabriel Andrade Franco, libero Michele Verasio. Střídali: Adam Rosenbaum, Volodymyr Tevkun, Stanislav Lyzanets

Ohlasy po utkání:

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Obrovská škoda. Mysleli jsme, že ta série začne trošičku jinak, bohužel to nevyšlo. Trochu jsme si to zkomplikovali a nyní nám nezbývá nic jiného než v Příbrami to otočit a přivézt vítězství.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Jsme zklamaní, neunesli jsme to psychicky. Play off se hraje na krev, bohužel hráči se trošičku ….., nevím, jak to říci jinak. Bohužel ve hře chybí odvaha. Ukázaly se ty věci, co nás trápily před play off, že nám vypadli dva hráči. Nechci se na to vymlouvat, ale chybí tam větší zodpovědnost, aby to na sebe hráči vzali. Je to trochu alibizmus, jeden se schovává za druhého. Uvidíme, co bude, co bude dál. Určitě se musíme zlepšit, jinak to bude za chvilku opravdu s námi špatné.“

Daniel Rosenbaum (kapitán VK Trox Příbram): „Do dnešního zápasu jsme vstoupili hodně dobře. Dobře jsme podávali a dařilo se nám na první pokus otáčet těžké liberecké podání. Malinko jsme nezvládli začátek druhého a třetího setu. Hodně se to přelévalo, chvilku Dukla, chvilku my. Nakonec v tiebreaku jsme víc chtěli, víc bojovali a zvládli jsme ho lépe. Nyní si dobře odpočinout a připravit se na nedělní zápas doma, kde se chceme předvést před domácím publikem.“

Lubomír Vašina (trenér VK Trox Příbram): Všichni máme neuvěřitelnou radost. Je to pro nás úžasné vítězství a myslím si, že už se všichni těšíme na nedělní zápas doma. Doufám, že jsme udělali pozvánku pro příbramské diváky.“

Popis utkání:

Až za stavu 0:3 se daří blokem (Lukáš Trojanowicz) Dukle získat první bod ve čtvrtfinále. Svým dělovým podáním domácí borce zaskočil Daniel Rosenbaum a na útoku se prosadil Filip UrešPo esu už domácí trenér Martin Demar reaguje oddechovým časem (4:9 – eso Gabriel Andrade Franco). Další plusový bod si blokem připisuje Martin Šábrt a vzápětí na stranu Dukly přilétá další nepříjemné podání a druhý time na sebe nenechal dlouho čekat (5:13 – eso Ignacio Benítez). Po time přidává další bod Filip Ureš a s domácími hráči to nevypadá moc dobře (5:14). Dukla se pomalinku vrací do utkání při podání Lukase Demara. Na bloku vládne Lukáš Trojanowicz a na útoku Radek Suda, výsledkem je time i na straně hostů (8:14). Další útok Příbrami zastavuje Pāvels Jemeļjanovs a další bodík si připisuje Dukla (9:14). Obecenstvo domácích volejbalistů se začíná probouzet, ale eso hostů je na chvilku umlčí (10:17). Závěr setu již byl exhibicí hostů, jedno eso za druhým a pár chyb na útoku Dukly znamenalo rychlý konec již za stavu 14:25.

S jedinou změnou vstupuje Dukla do druhé sady, na postu přihrávajícího smečaře nastupuje Nivaldo Nadhir Diáz Gómez, Příbram vítěznou sestavu nemění. Po vyrovnaném úvodu druhé sady se blokem vyznamenává Lukáš Trojanowicz a zkušený trenér Lubomír Vašina hned zastavuje rozjezd Dukly oddechovým časem (8:6). Jeho svěřenci mu ale nepomáhají, prostě jim odešlo podání (2x chyba) a toho využívá Dukla dalším bodem navrch (11:8 – smeč Nivaldo Nadhir Diáz Gómez). Hosté se snaží za každou cenu tvrdě zakončit, ale dvakrát v řadě kazí do velkého autu a Dukla již vede 17:12 (time hosté, aut Filip Ureš a Jiří Toman). Po další parádě Dukly, tentokrát z pipe, hosté začínají střídat (19:13 – smeč Nivaldo Nadhir Diáz Gómez). Závěr setu již zkušená Dukla zvládá za jedna a po smeči Lukase Demara hned z první je vyrovnáno 1:1 na sety.

V úvodu třetí sady hosté odskakují o dva míče. Bohužel tu není jestřábí oko, jako včera na ženy, zřejmě by odhalilo teče zadního hráče v poli, který si na míč nepatrně sáhl, takto Příbram vede 0:2. Domácím se nedaří napoprvé otočit Příbram z podání a Jiří Toman zvyšuje vedení hostů (4:7). Dukla při podání Šimona Bryknara začíná Příbram bodově stíhat a po bloku Lukáše Trojanowicze je vyrovnáno (10:10). Čistým esem přebírá Dukla vedoucí pozici, to se na podání vyznamenal Lukas Demar (12:11). Po dobře postaveném dvojbloku se hosté vrací do nepatrného vedení (12:13) a boj o třetí sadu vrcholí. Nyní se nám vedení přelévá z jedné strany na druhou. Gabriel Andrade Franco smečuje do autu a blokem se prezentuje Daniel David Urueña Yufra a hosté žádají time (15:13). Ale i Dukla smečuje do těsného autu a na ukazateli skóre svítí 15:15 a time má nyní Dukla. Po time si připisuje čisté eso Jiří Toman a opět máme nového vedoucího (15:16). Bohužel další smeč ostrou diagonálou do autu dovoluje hostům vedení 16:18. Domácí začínají střídat a hosté připisují další bodový míč (17:20 – Jiří Toman). Další chyba Dukly na útoku už znamená velké riziko ztráty setu (18:22). Hosté velice dobře zpracovávají nepříjemné podání Dukly a často útočí na jednoblok. Výsledkem je prohraný set domácích v poměru 20:25 a Příbram je jediný set od vítězství v prvním čtvrtfinále.

Vstup do další sady má lepší Dukla, když po přímém bodu z podání získává tříbodové vedení (4:1 – eso Lukáš Trojanowicz). I další body po obraně na sítí přibývají pouze domácím (8:1 – 3x blok Daniel David Urueña Yufra, time Příbram). Hosté jako by začínali šetřit své hráče na tiebreak, protože se na palubovce začínají prezentovat hráči z lavičky a náskok Dukly dál roste po chybách hostů na útoku (13:5) a velmi rychle se nám blíží zkrácená rozhodující sada. Jednoblokem Lukas Demar zvyšuje vedení Dukly o deset bodů (21:11), o jedenáct stejný hráč esem (23:12), a když si připíše Lukas další eso, máme tu setbol za stavu 24:12. Ten je hned proveden, protože Jiří Toman vymetl svým úderem pavučiny u zdi liberecké haly.

Úvod páté sady patří diskuznímu kroužku hostů s hlavním rozhodčí, ale zda byly teče nebo ne, těžké posoudit bez jestřábího oka (1:0). Lukáš Trojanowicz esem posílá Duklu do vedení 3:1. Šťastným blokem Příbram srovnává s Duklou krok, když míč dopadá na zadní lajnu (4:4 – blok Ignacio Benítez). A boj o každý míč pokračuje až do výměny stran (7:8). Po smeči Dukly do sítě mají blíže k vítězství hosté, protože již vedou o dva body (8:10 – time Dukla). Další sporný míč máme za stavu 8:11, rozhodčí někomu pískl dotek sítě, po kterém se hra Dukly trochu vytrácí a máme tu další time domácího trenéra Martina Demara (8:12). Daniel Rosenbaum si připisuje čisté eso a hosté jsou pouhé dva míče od vítězství (8:13). Dukla se přesto nevzdává, zkažené podání a blok (Pāvels Jemeļjanovs) přibližuje Duklu na tři body, ale po zkaženém podání má Příbram mečbol za stavu 10:14. Pāvels Jemeļjanovs odvrací první hrozbu ztráty prvního utkání. Ale i Dukla kazí své podání a překvapení je na světě, Příbram poprvé letos Duklu poráží.

Autor: Zdeněk ŠOLC, foto Adriana Micáková