Odolku porážíme 3:0!

20. 10. 2022

>>>FOTOGALERIE ZDE<<<

VK DUKLA LIBEREC - AERO ODOLENA VODA

V pondělí Dukla zvítězila v televizním utkání v Brně a již ve středu ji čekal další těžký soupeř. Do Liberce přiletělo AERO Odolena Voda. AERO po loňské účasti v semifinále má opět velice kvalitní tým. Navíc v posledním měření sil v Českém poháru mužů v loňském roce po vítězství nad Duklou 3:1 AERO na domácí palubovce se už vidělo v semifinále ČP, ale v Liberci prohrálo stejným poměrem setů a ve zlatém setu 15:12. I v extralize v posledním loňském kole AERO dostalo v Liberci přímo nakládačku 3:0 a ve třetím setu získalo pouhých 9 bodů, ale to už byly karty pro play off rozdány. Boj o přední příčky v extraligové tabulce nakonec velmi dobře zvládla domácí Dukla. V každém setu si dokázala v druhé polovině získat rozhodující náskok a zaslouženě zvítězila 3:0 a nadále se vyhřívá na průběžné druhé příčce.

VK Dukla Liberec - AERO Odolena Voda 3:0 (25:21, 25:21, 25:23)

Rozhodčí: Matěj Dmejchal a Petr Dušek, čároví Jiří Čermák a Petr Pavlovič, delegát utkání Zdeněk Bydžovský

Počet diváků: 310

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Nikačević Kruno, Ticháček Lukáš, Lux Marcel, Krajčovič Šimon, Gavenda Filip, Demar Lukas, libera Maar Silver, Jan Pavlíček. Střídali: Nivaldo Diáz Gómez, Lubomír Staněk, Bryknar Šimon

Hosté: Chancy Gabriel, Svoboda Jan, Carmody Thomas, Hladík Martin, Šulc Marek, Horák Pavel, libera Ježek Matyáš, Hadrava Michael. Střídali: Chevalier Martin, Ferraro Neil, Toman Jiří

Ohlasy po utkání:

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Vítězství to nikdy neomrzí a ve třech setech. Pro mě je to hrozně důležité, že to vydržíme takto po celé utkání udržet a hrát dobře. Už neděláme hlouposti, jako na začátku sezóny, kdy jsme po prvním setu, který jsme celkem hladce vyhráli, jsme se zbytečně dostali do problému a pustili soupeře do hry. Jinak velká gratulace klukům za tři body.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Chtěl bych pochválit hráče. Dnešní utkání nebylo vůbec jednoduché. V pondělí jsme odehráli těžký zápas v Brně, měli jsme na to pouhé dva dny na zotavení a Odolka hraje letos výborně, takže opravdu pochvala všem hráčům. Jak se říká – klobouk dolů. Jenom mě velmi mrzí, že nechodí diváci, protože jsme druzí a hrajeme opravdu pěkný volejbal. Ten tým si zaslouží plnou halu, diváky, kteří fandí. A to je pro mě zatím velkým zklamáním.“

Marek Šulc (kapitán AERO Odolena Voda): „Dnes mě mrzí, že jsme tu prohráli ve třech setech. Nepřijeli jsme sem s tím, abychom takto rychle prohráli. Dnes jsme se nemohli dostat do hry, neměli jsme útok po příjmu a když už se nám konečně něco podařilo, tak nás domácí zaskočili šnůrou několika bodů, kdy nám bodově ujeli, nebo nás rychle dotáhli. No a koncovky setů, ty už byly plně v jejich režii. Dnes jsme měli ve hře spoustu chyb. Nepřišlo mě, že by domácí byli jistější než my.“

Marcin Kryś (trenér AERO Odolena Voda): „Určitě byl Liberec lepší ve všech herních činnostech. Nám se nepodařilo odtáhnout Duklu podáním od sítě a potom se nám těžko hrálo na obraně. Víme, že máme na čem stále pracovat a určitě se budeme dobře připravovat na další zápas.“

Popis utkání:

Po vyrovnaném úvodu, kde obě družstva hrají naprosto bez chyb (když nepočítáme zkažená podání), je na ukazateli stále plichta až do úspěšného bloku Marcela Luxe, který se dvakrát v řadě v této činnosti prosazuje a AERO zastavuje hru oddechovým časem (10:7). Po útoku Dukly do autu se AERO přibližuje na jediný bod (11:10) a tříbodové vedení si domácí berou rychle zpět, krásný pipe Marcela Luxe je nechytatelný. Vzápětí se prosazuje Filip Gavenda a hosté střídají (14:10 – Martin Chevalier do hry). Přímý bod z podání (Thomas Carmody) a špatný příjem Dukly trestá z první právě příchozí hráč a hosté jsou zpět na jediný bod (14:13 – time Dukla). Po nevynucené chybě domácího smečaře je vyrovnáno, a když se liberecký blok dotkl sítě, AERO je ve vedení (15:16 – střídání Nivaldo Diáz Gómez do hry). A máme tu nepříjemný úder míče do hlavy, Pavel Horák vykrývá svého smečaře, ale Lukáš Ticháček přesným blokem posílá míč do hráče AERA (17:16). Po chvilce zdržení nám hra pokračuje. Marcel Lux je hráčem prvního setu, další jeho nechytatelná diagonála z hlavního kůlu slaví úspěch a trenér hostí vybírá druhý oddechový čas (19:17). V koncovce Lukáš Ticháček přidává čisté eso a domácí jsou velmi blízko dílčího úspěchu. Marcel Lux vytlouká blok AERA a máme tu první setbol utkání (24:19). První setbol odvrací se štěstím Jan Svoboda, druhý Thomas Carmody útokem hned z první po špatném příjmu podání, potom ale Jan Svoboda kazí své podání a domácí se ujímají vedení 1:0 na sety.

Do druhé sady vstupují lépe hosté, Martin Hladík se dvakrát prosazuje z vedlejšího kůlu a AERO získává dvoubodové vedení (2:4). Až Marcel Lux srovnává stav první sady za stavu 5:5 tvrdým úderem o blok hostí. A boj o každý míč pokračuje. Po dvojbloku Filip Gavenda a Šimon Krajčovič konečně Dukla získává vedení na svou stranu, a když se v následující rozehře prosadí přes dvojblok AERA Nivaldo Diáz Gómez, máme tu oddechový čas AERA (10:8). Po time se jednoblokem prezentuje Nivaldo Diáz Gómez, který zastavuje Martina Hladíka. Nivaldo Diáz Gómez je při chuti, když tvrdým úderem do ostré diagonály posílá Duklu do čtyřbodového vedení (12:8). Po přímém bodu z podání si i Dukla žádá oddechový čas (15:13 – eso Jiří Toman). Po time podání AERO kazí, a když Marcel Lux zablokuje útok AERA, máme tu další time hostí (17:13). Pavel Horák není spokojen s výrokem hlavního arbitra a dostává žlutou kartu. Jeho útok směřoval do velkého autu a vyžadoval teče, které nebyly (18:13). Přesto se AERO nevzdává. Blokem a tvrdou smečí o blok Dukly snižuje na rozdíl dvou bodů (18:16 – blok Neil Ferraro, útok Jiří Toman, který přišel na post univerzála). Vysoký náskok si rychle domácí vrací kvalitním podáním Lukáše Ticháčka (21:16). Při podání Martina Chevaliera se AERO opět přibližuje na pouhé dva body a Dukla si rychle žádá druhý time (23:21 – eso). Po time se tvrdě na útoku prezentuje Nivaldo Diáz Gómez a máme tu první setbol druhé sady. Hned první proměňuje nezvykle Lukáš Ticháček tvrdou smečí do pole soupeře a domácí jsou jediný set od zisku tří bodů.

Tak jako v druhém setu, tak i na začátku třetího se daří AERU získat dvoubodové vedení, ale náskok neudrželo dlouho, smeč po lajně do autu srovnává na 2:2. Nivaldo Diáz Gómez chytrou smečí o blok dovoluje Dukle nahlédnout do vedení (5:4). Po dobře postaveném bloku se AERO rychle vrací do vedení (5:6 – Neil Feraro). Nepatrný náskok si hosté udržují až do snad první chybičky Dukly. Zalívka končí těsně v autu a hosté vedou 9:11. Po bloku Marka Šulce AERO získává další plusový bod a domácí trenér Martin Demar žádá time (9:12). Po dalekonosné smeči Marka Šulce vidíme v ruce hlavního rozhodčího červenou kartu pro Martina Chevaliera za další protesty (12:12 – time AERO). Po time Nivaldo Diáz Gómez zablokoval ulívku Jiřího Tomana, a když z hlavního kůlu míří opět do autu Marek Šulc, Dukla získává dvoubodové vedení (14:12). Bohužel pro domácí - špatný příjem hosté trestají a je rychle vyrovnáno (14:14). Nivaldo Diáz Gómez si připisuje přímý bod z podání a domácí opět získávají bodové vedení (18:16 – time AERO). Po smeči Liberce do autu je vyrovnáno, ale zda to byl opravdu aut, to by zde muselo být jestřábí oko, takto vidíme žlutou kartu pro domácí hráče (18:18). Dobře postavený blok Dukly dvakrát zastavuje Jiřího Tomana a domácí jsou velmi blízko vítězství (21:18 – blok Marcel Lux a Šimon Krajčovič). Filip Gavenda zasouvá míč do kapsy AERA a blíží se mečbol (23:20). Další smeč z hlavního kůlu AERA končí v autu a celá hala stojí, máme tu první mečbol (24:20). Marek Šulc technicky útočí do zadní zóny a odvrací první mečbol, další útok Dukly končí na bloku a následně v autu a Martin Demar si žádá oddechový čas (24:23). Až Nivaldo Diáz Gómez se velmi tvrdě opírá na hlavním kůle do míče a od ramene hráče AERA končí míč daleko v zámezí a domácí vítězí bez ztráty jediného setu 3:0.

Autor: Zdeněk ŠOLC, CVF.CZ