thumb

Muži prohrávají bez bodu...

27. 2. 2022

VK DUKLA LIBEREC – KLADNO VOLEJBAL CZ

Základní část extraligy se nám velice rychle blíží ke svému konci. Pouze tři kola a devět bodů je ve hře, právě tolik bodů letos chybí Dukle na šesté místo, které zaručuje přímý postup do play off. Do Liberce dnes přijelo Kladno a to je aktuálně na třetím místě. Kladenští Orli mají letos velice dobře sestavené družstvo a hrají pohledný a účelný volejbal a pro dnešní duel byli favoritem. To vycítil i fanclub Kladna, který pod Ještěd dorazil v hojném počtu. Kladenští hráči jim poděkovali hned v prvním setu, kde předvedli velmi obětavý volejbal a ujali se vedení. V druhém setu domácí volejbalisté snižovali vysoký náskok Kladna, ale těsně v koncovce podlehli a již nyní je jisté, že je letos čeká předkolo play off. Třetí set si Kladno pohlídalo a zaslouženě zvítězilo za tři body.

VK Dukla Liberec - Kladno volejbal cz 0:3 (22:25, 23:25, 14:25)

Rozhodčí: Vlastimil Kovář, Zdeněk Grabovský, delegát utkání Antonín Pejpal

Počet diváků: 405

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Marcel Lux, Libor Leikep, Lukas Demar, Diás Goméz Nivaldo Nadhir, Jakub Veselý, Luboš Bartůněk, libera Václav Kopáček, Jan Pavlíček. Střídali: Filip Křesťan, Volodymyr Kovalchuk, David Janků, Lubomír Staněk, Jan Pražák

Hosté: Lukáš Kyjanica, Gijsvan Solkema, Niklas Seppänen, Petr Špulák, Kristaps Platačs, Jiří Kraffer, libero Tomáš Kunc. Střídali: Lukáš Čeketa, Tomáš Hýský

Ohlasy po utkání:

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): „Zlobily nás koncovky prvního a druhého setu. Zvláště tu druhou koncovku, tu jsme si měli uhrát. Bohužel, když si pustíme mančaft, který je v současné době na třetím místě před sebe o čtyři body na začátku každého setu, tak se s ním potom těžko hraje.“

Petr Brom (trenér VK Dukla Liberec): „Asi jsme chtěli dnes hrát kapku jinak. Začít dobrým servisem a do toho jsme se zase vůbec nedostali a zase naopak jsme znervózněli. Ale musím uznat kvalitu Kladna, protože nyní koukám na dnešní statistiku a hrálo absolutně bez chyb a přehrálo nás vlastně v obraně. Obranu beru jak blok, tak i pole. Myslím si, ač to bylo o dvou koncovkách v prvním a druhém setu, tak byli stále delší a celý ten zápas jsme podle mě tahali za kratší konec.“

Jiří Kraffer (kapitán Kladno volejbal cz): „Nečekali jsme zde tak hladký průběh, naopak jsme čekali, že tento zápas bude velmi těžký. Nakonec i ty dva první sety byly velmi vyrovnané a možná právě toto Duklu trochu zlomilo. My jsme se dokázali zkoncentrovat i na začátek toho třetího setu, kdy jsme na Duklu vlétli, právě to bylo hrozně důležité. My musíme být zkoncentrováni od samotného začátku a potom se nám i lépe hraje. Je pro nás důležitý dobrý start do každého setu.“

Milan Fortuník (trenér Kladno volejbal cz): „My jsme dnes hráli velmi dobře jako tým. Tím nemyslím jenom nějaký kolektivní náboj do tohoto zápasu, ale byly tam dobré vazby – obrana na síti a obrana v poli. Dokázali jsme vykrýt i velmi těžké míče. Když se nám nepovedl první útok, tak jsme si připravili druhou nebo třetí šanci. Myslím si, že za takový to výkon jsme si to dnešní vítězství zasloužili a jsem za něj moc rád.“

Popis utkání:

Kladno hned v úvodu odskakuje o dva body (0:2), a když Petr Špulák přidá výborný blok, hosté již vedou 1:4. Až za tohoto stavu se konečně osměluje i domácí tým a začíná s Kladnem držet bodový krok. Krásné výměny s tvrdým zakončením se musí divákům v liberecké sportovní hale líbit. Až těsný aut Dukly z nouzové nahrávky posílá hosty do vyššího bodového vedení a domácí trenér Petr Brom si žádá time (7:11). Po odpočinku hosté blokem zvyšují své vedení (7:12 - Kristaps Platačs), ale při podání Lukase Demara konečně i Dukla začíná získávat plusové body a i Kladno si žádá oddechový čas (10:12 – útok Jakub Veselý a Diás Goméz Nivaldo Nadhir). Po time Kladno zvyšuje opět své vedení, tentokrát esem (11:15 - Kristaps Platačs) a domácí posilují příjem, přichází David Janků. Po doteku útočícího hráče sítě (2x) si Dukla žádá druhý odpočinek a Kladno opět bodově ujíždí (14:21). V koncovce prvního dějství Dukla kosmeticky upravuje nepříznivý vývoj (19:22 – Marcel Lux 2x z pipe, time Kladno). Po time Kladna přidává Volodymyr Kovalchuk esem další bod, a když Jakub Veselý zablokuje útok Kladna, domácí jsou jediný bodík za svým soupeřem (21:22). Přesto první setbol získává Kladno za stavu 22:24. Hned první dnešní setbol proměňuje Kristaps Platačs a Kladno se ujímá vedení 0:1 na sety.

Do druhého setu vstupuje lépe Dukla, vysoký blok Jakuba Veselého posílá domácí hráče do vedení 2:0. Kapitán Kladna Jiří Kraffer vytlučením bloku rychle vyrovnává na 2:2, po doteku domácího hráče sítě Kladno rychle vede 2:4. Marcel Lux chytrým odbitím vrchem ze zadní zóny opět vyrovnává (4:4) a Diás Goméz Nivaldo Nadhir si připíše přímý bod z podání, domácí jsou rázem ve vedení (6:5). Při podání Niklase Seppänena nedokáže Dukla kvalitně zaútočit a hosté se dostávají do dvoubodového vedení (11:13). Po bloku Jiřího Kraffera již hosté vedou o tři body a domácí trenér svolává své hráče k poradě (13:16). Po time přidává esem (prasátko) Kristaps Platačs další bod a s domácími to nevypadá vůbec dobře (13:17). Až Volodymyr Kovalchuk trošku svým přímým bodem z podání zneklidnil trenéra Kladna Milana Fortuníka, který si za stavu 16:18 žádá oddechový čas. Blok Niklase Seppänena vrací Kladnu luxusní náskok v koncovce setu (17:21 – time Dukla). Jakub Veselý chytrou zalívkou vykřesává Dukle naději k zisku setu (19:21), ale zkažené podání opět více nahrává Kladnu. Další parádu na síti předvedl kapitán domácího celku Jakub Veselý a domácí jsou jediný bod za Kladnem (21:22). První setbol druhé sady si připisuje Jiří Kraffer z hlavního kůlu (22:24). Kristaps Platačs kazí své podání, ale potom ze zadní zóny zahraje neuvěřitelně přesný míč a hosté jsou ve vedení 0:2 na sety a Dukla se musí smířit s předkolem play off.

Třetí set začíná Dukla velmi vlažně a rychle na svého soupeře ztrácí tři body (0:3). Po esu Petra Špulák již Kladno vede 2:6 a domácí žádají time. Ani po odpočinku se obraz hry nemění, domácí smečař útočí do sítě a Kladno bodově opět utíká (4:9). Druhou polovinu třetí sady poznamenalo několik chyb na útoku domácích hráčů a Kladno s velkým náskokem vede (7:16). Na Duklu sedla těžká deka, nic se nedaří. Jedno zkažené podání za druhým, velmi špatný příjem a hosté s obrovským náskokem jsou blízko třech bodů. Hostům naopak vychází úplně vše. I velmi tvrdé smeče má kladenský nahrávač přihrány za jedna a každá smeč najde skulinku i v trojbloku (13:24). Po smeči Lukáše Čekety Kladno zaslouženě získává i třetí set a nadále se vyhřívá na třetí příčce extraligy.

Autor: Zdeněk ŠOLC, cvf.cz