thumb

Náročný týden žen!

6. 3. 2023

Náročný týden zakončily hráčky Dukly první sezónní výhrou nad Šelmami

Třetí mistrovské utkání během čtyř dní na domácí palubovce čekalo ženy liberecké Dukly. Ve čtvrtek v dvouhodinové bitvě přehrály Prostějov 3:2, včera zvítězily 3:0 nad Frýdkem-Místkem a dnes přijely Šelmy z Brna, které měly v sobotu ve třicátém kole volno a tudíž byly určitě více odpočaté. Navíc letošní bilance byla daleko příznivější pro Šelmy, které v dohrávce prvního kola a v 12. kole Duklu 2x přehrály v poměru 3:2 a v přestupovém termínu citelně posílil o dvě kvalitní hráčky (Aneta Kocmanová-Havlíčková a Pavla Šmídová-Vincourová). Po vyrovnaném začátku utkání (9:9) se Dukle začalo dařit na podání a na bloku a s velkým bodovým náskokem set získala. Druhý set měla velice dobře rozehraný Dukla (8:2), ale Šelmy zabojovaly a v polovině setu bylo vyrovnáno (15:15). Koncovku setu ale domácí hráčky zvládly na výbornou a byly jediný set od prvního vítězství se Šelmami v tomto roce. Ve třetím dějství byla Dukla lepší ve všech herních činnostech, hlavně v poli a s velkým přehledem set ukořistila. Vítězstvím za tři body si upevnila vedení v UNIQA extralize žen.

VK Dukla Liberec – VK Šelmy Brno 3:0 (25:14, 25:18, 25:18)

Rozhodčí: Alex Nedbálek, Jiří Olt, delegát Břetislav Popadinec

Počet diváků: 187

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Diana Frankevych, Lucie Blažková, Nikola Kvapilová, Petra Kojdová, Kateřina Kohoutová, Victoria Deisl, libero Lucie Kolářová. Střídaly: Viktorie Dvořáková, Lucie Šulcová, Hyke Lynkema

Hosté: Adéla Benediktová, Pavla Šmídová, Hanna Kyrychenko, Ivona Marková, Anna Širůčková, Anna Šotkovská, libera Adéla Chevalierová, Radka Mokrá. Střídaly: Anhelina Dubianska, Eva Beránková, Marie Kozubíková, Aneta Kocmanová-Havlíčková

Ohlasy po utkání:

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): Krásný kolektivní výkon. Chválím celý tým, že jsme utkání zvládly zodpovědně a koncentrovaně. Byl to vlastně náš čtvrtý zápas během osmi dní. Byl to i velmi důležitý zápas a zvládly jsme ho na výbornou. Dnes opravdu velká spokojenost.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Gratulace celému týmu za tento týden, protože to byl nesmírně těžký týden, po těch nemocích hráček, co jsme prodělali. Dnes to vygradovalo nejlepším naším výkonem proti Šelmám, takže velká gratulace týmu a už se těšíme na další týden. Jsme i šťastni, že jsme to vydrželi.“

Ivona Marková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Mě poslední dobou přijde, že jsme jako tým úplně duchem nepřítomní v zápase a hlavně v těch koncovkách, co se týká rozhodujících balónů. Více k tomu nemám co říci. Když není chuť vyhrát, tak není k tomu co dodat.“

Markéta Chlumská (asistentka trenéra VK Šelmy Brno): „Gratuluji Liberci k vítězství. V podstatě si dnes zasloužil vítězství, jelikož my jsme dnes nic nepředvedly. Vstup do zápasu vypadal velice dobře, do stavu 9:9 jsme hrály pěkný volejbal a potom vůbec nevím, co se stalo, potom jsme úplně odešly. Liberci jsme ulehčily dnešní souboj a my se musíme chystat dál na další soupeře. Tento zápas se nám opravdu nevyvedl.“

Popis utkání:

Hned první rozehra nám naznačila, že dnešní utkání bude hodně dlouhé. Po několika výměnách smečuje Hanna Kyrychenko do autu a základní bodík patří domácím. Přesto do tříbodového vedení se dostávají svěřenkyně Ondřeje Bouly při podání Ivony Markové (3:6 – eso). Diana Frankevych přes blok a Kateřina Kohoutová blokem za stavu 6:6 vyrovnává. Dva kvalitní bloky Brna posílají zpět do vedení hosty (7:9 – blok Anna Šotkovská a blok Adéla Benediktová). Při podání Rakušanky Viktorie Deisl se skóre rychle přelévá na stranu Dukly a máme tu první oddechový čas hostů (12:9 – eso, 2x chyba Brna – podání a smeč, Nikola Kvapilová na útoku). Nádherně nastavené paže na jednobloku Kateřiny Kohoutové zastavují signál středem Ivony Markové a máme tu druhý time Brna (16:11). Po velmi nečisté hře Chevalierové na nahrávce již Dukla vede 17:11. A Dukla spěchá do koncovky prvního dějství (20:12 – eso Nikola Kvapilová a hned z první chytře Petra Kojdová). Dnes se na bloku daří i domácí nahrávačce Viktorii Deisl a Lucii Blažkové a setbol je rychle na světě (25:14 – 3x blok). Hned první setbol je proměněn, když Brno nedokázalo zpracovat celkem snadný míč.

Po změně stran Dukla i nadále kvalitním blokem likviduje útoky Brna a ujímá se vedení 3:0 (blok Lucie Blažková a Kateřina Kohoutová). Po dvou esech Nikoly Kvapilové a následně Petry Kojdové se domácí ujímají šestibodového vedení a trenér Ondřej Boula si svolává své svěřenkyně k poradě (8:2). Až posila Brna Aneta Kocmanová-Havlíčková konečně zastavuje lavinu bodů Dukly (8:3). Po esu Anny Širůčkové se Šelmy přibližují na čtyři body (10:6). Na 11:8 snižuje blokem kapitánka Šelem Ivona Marková a hosté se začínají pomalu rozehrávat. Po nevynucené chybě na smeči Dukly se opět Šelmy přibližují. Dukla již vede o pouhé dva body (13:11). Po bloku Diany Frankevych konečně získává Dukla plusový bod (15:11), ale po špatném příjmu podání hned z první míč uklízí do pole domácích Anna Širůčková. Po bloku Pavly Šmídové-Vincourové přichází na řadu domácí time (15:14). Nepatrný dotek sítě domácí nahrávačky postřehl hlavní rozhodčí a je vyrovnáno (15:15). Po zkaženém podání Šelem se začíná nadechovat Dukla a odskakuje o tři body (18:15 – blok Lucie Blažková a smeč Nikola Kvapilová). Další bod pro Duklu připisuje velmi chytře reprezentantka Lucie Blažková, která hned z první umísťuje míč do zadní zóny (20:16 - time Šelmy). Na podání nadále škodí přijímajícím hráčkám Brna Viktoria Deisl a Šelmy nevědí, co hrát (23:16). První setbol druhé sady získává velmi tvrdou smečí Diana Frankevych (24:17). Zkažené podání ještě dává šanci hostům, ale po krásné mezihře se na útoku prosazuje domácí kapitánka Nikola Kvapilová a domácí jsou ve vedení 2:0 na sety.

Třetí set začíná na podání velice dobře Diana Frankevych a po esu Dukla vede 2:0. Další parádu a chytrost nám ukazuješ Victoria Deisl, když obouruč vrchem přehazuje hráčky Brna a domácí zvyšují své vedení (5:2). Po velmi tvrdém zakončení Nikoly Kvapilové již trenér Brna žádá time (7:3). Po odpočinku se daří Šelmám snížit, protože útok Dukly končí v autu (7:5). Ale i Šelmy kazí na útoku, přešlap útočné lajny vrací čtyřbodové vedení Dukle (9:5). A na podání nám přichází Victoria Deisl a hosté opět velmi těžko zpracovávají první míč a výsledkem je vedení Dukly 12:6 a time. Dukla dnes předvádí výborný volejbal a daří se ji v poli zvednout i velmi kvalitní smeče Šelem (Lucie Kolářová). Co je i důležité, že tyto míče většinou končí body Dukly (15:7). Plachtivé podání Lucie Blažkové tečuje Anna Šotkovská a domácí již vedou o devět bodů (18:9). V koncovce setu domácí hráčky trošku polevily, prostřídaly sestavu, ale získaný náskok byl pro zisk sady dostačující. Tři body Viktorie Dvořákové přibližují Duklu k vítězství (23:15) a chytré vytlučení bloku Diany Frankevych již znamená mečbol (24:15). Nečisté odbití domácí hráčky ještě oddaluje konec utkání, smeč z pipu do autu nenechává v klidu domácího trenéra Libora Gálíka, který svolává své hráčky k poradě (24:17). I další smeč z pipe neukončuje utkání, protože končí v síti. Až zkažené podání Marie Kozubíkové ukončuje dnešní utkání vítězstvím Dukly 3:0.

Autor: Zdeněk ŠOLC