thumb

POSTUP DO FINÁLE!

27. 2. 2023

Volejbalisté Liberce se na postup do finále Chance Českého poháru moc nenadřeli

První semifinálové utkání Chance Českého poháru mužů 2022/2023 proti sobě postavilo letos výborně hrající Duklu Liberec a mladý tým Black Volley Beskydy. Jednoznačným favoritem byli hráči z Liberce, kteří svoji roli favorita potvrdili přesvědčivým vítězstvím a zaslouženě postoupili do pondělního finále. Od celku Beskyd se očekával bojovný výkon, což bohužel nepotvrdil a vypadal od začátku dost odevzdaně.

Black Volley Beskydy – VK Dukla Liberec 0:3 (18:25, 19:25, 15:25)

Sestavy:

Beskydy: Provazník, Koloušek, Guimaraes, Komorowski, Benda, Olmedo, libero Ptáček. Střídal: Danylov

Liberec: Krajčovič, Ticháček, Demar, Nikačević, Gavenda, Dias Gomez, libero Maar. Střídali: Pavlíček, Staněk, Lux

Statistika zde

Ohlasy po utkání:

Matěj Koloušek (kapitán Black Volley Beskydy): „Měli jsme respekt, ale ustrašenost, to ne. Trápili jsme se před zápasem s nemocí, takže ta sehranost nebyla dobrá. Pro nás je velký úspěch už postup do Final Four a teď nás čeká veledůležitý zápas v extralize. Tam ten výkon musí být lepší.“

Michal Provazník (trenér Balck Volley Beskydy): „Trochu mě překvapilo, že jsme více nebojovali. Věřil jsem, že si ten zápas více užijeme, protože jsme sice letos s Libercem dvakrát prohráli, ale vzdorovali jsme mu více. Dneska jestli, strach, respekt, nervozita, netuším, musím to s kluky probrat v šatně. Dukla zaslouženě postoupila a gratuluji.“

Lukáš Ticháček (kapitán VK Dukla Liberec): „Máš pravdu, úplně těžký zápas to nebyl, ale to jsme věděli už předem, že Beskydy úplně do té čtyřky nepatří. To není nic proti Beskydům, dostaly se sem, vybojovaly si to, ale myslím, že dost rozhodly zkušenosti. Nová hala, semifinále Českého poháru, to na ty kluky asi dolehlo, přeci jenom starší a zkušenější hráči se s tímto vyrovnávají lépe.“

Martin Demar (trenér VK Dukla Liberec): „Když se podíváš na skóre, tak to žádný velký boj nebyl, ale bylo to těžké psychicky. Sám to znáš, když jsi favorit, tak musíš. Případné zaváhání je pak velmi nepříjemné. Myslím, že hned na začátku při Lukasovi sérii na podání se kluci uklidnili a pak jsme Beskydy drželi pořád pod sebou. Těším se na finále a doufám, že si ho nepůjdeme užít, ale vyhrát.“

První set začal v poklidném tempu z obou stran. Zatím ani jeden tým není na útoku agresivní a tak jsou výměny překvapivě dlouhé. Nicméně kvalita servisu je na straně Dukly a ta se ujímá po dvou esech vedení 5:1. Trenér Provazník se snaží na servisu zastavit Demara oddechovým časem. Servis Demara dále trápí přijímače Beskyd a bodovky Dukla s jistotou uhrává, a vede 9:1. Přichází série zkažených podání z obou stran, nicméně Liberečtí si udržují pohodlný sedmibodový náskok, 14:7. Za nepříznivého stavu 7:16 si berou Beskydy druhý time out a zatím Duklu nedonutí strachovat se o výsledek. První set se nám za jednoznačné převahy Liberce blíží do své koncovky a nic nenasvědčuje, že by si ji Dukla chtěla nechat zkomplikovat, 20:14. Nicméně po sérii zkažených servisů si ještě před koncem setu bere trenér Demar time out, 22:16. Tak jako na začátku setu úřaduje na servisu Demar a set končí za stavu 25:17 pro Liberec.

Druhý set začíná opět sérií zkažených servisů a až Kolouškův servis posouvá Beskydy poprvé v tomto zápase do vedení, 4:2. Strojový výkon Dukly snižuje ztrátu a postupně přebírá vedení, nicméně spíš jde o sérii nevynucených chyb Beskyd na útoku středem a trenér Provazník musí sáhnout k oddechovému času, 6:9. Dukla nyní nepouští Beskydy přes své bloky a navyšuje vedení na 12:7. Rozdíl ve skóre roste a kouč Beskydy musí využít druhý time out. Eso trefují i Beskydy a Liberec pro jistotu zastavuje zápas oddechovým časem, nicméně jeho náskok je před koncovkou dostatečný, 18:12. Trochu profesorský výkon se Dukle nevyplácí a Beskydy snižují na 16:20. Bohužel pro Black Volley přicházejí dva zkažené servisy a zdá se, že tento set je u konce, 18:24. Nekompromisním útokem ze středu využívají Liberečtí druhý setbol a ujímají se vedení 2:0.

Třetí set je kopií obou předchozích, Dukla se hned od začátku ujímá vedení, hlavně zásluhou výborného servisu, a svůj náskok postupně navyšuje, 7:4. Severočeši nechtějí připustit žádné komplikace a jejich náskok narůstů, 13:7. Beskydy už vypadají odevzdaně a sedmibodová ztráta před koncovkou třetího setu se zdá pro ně nepřekonatelná. Slabý servis Beskyd a bezchybný příjem Dukly posouvá zápas pomalu ke svému konci, 22:13. Po třech nevynucených chybách Beskyd je dobojováno. Do finále postupuje Dukla Liberec. Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen liberecký smečař Lukas Demar.

Autor: Jiří Carba