thumb

O krok blíž k bronzu

20. 4. 2022

VK DUKLA LIBEREC – VK UP OLOMOUC

Poslední kapitola ženské UNIQA extraligy právě začala. V Liberci se střetly o třetí místo VK Dukla Liberec a VK UP Olomouc. Před začátkem letošního ročníku by každý tipoval právě tyto celky, že budou bojovat o metu nejvyšší, ale ve vyrovnaných semifinálových sériích těsně podlehly hráčky obou celků svým soupeřkám a čeká je finále útěchy o bronzové medaile. Do play off Dukla nastupovala z první příčky a Olomouc ze třetí. Celkem se dnešní soupeřky letos střetly 3x v extralize a 1x v semifinále Českého poháru žen. V poháru Dukla zvítězila 3:1 (17,-19,21,18) za 104 minut a postoupila do finále. V extralize 2x zvítězila Dukla a jednou Olomouc při stejném poměru míčů 206:206. Proto byl mírným favoritem domácí celek, který bude chtít využít i podpory výborného publika. Vstup do utkání ze strany Liberce byl ospalý, Olomouc již vedla o šest bodů (3:9), ale po zkaženém podání se hra domácích volejbalistek rapidně zlepšila a Olomouc do konce setu získala pouhých deset bodů. Druhý set měla velmi dobře rozehrán Dukla a až do stavu 18:14 jasně dominovala, v koncovce se ale Olomouc začala prosazovat na útoku a bloku a vyrovnala 1:1 na sety. Následný set patřil Dukle, která si svojí bojovností získala až desetibodový náskok, který zúročila v zisk třetího setu. Čtvrtý set se velmi podobal třetímu a Dukla zaslouženě zvítězilav prvním utkání o třetí místo.

VK Dukla Liberec – VK UP Olomouc 3:1 (25:19, 22:25, 25:18, 25:17)

stav série 1:0

Rozhodčí: René Činátl, Dušan Rychlík, lajnoví Jiří Čermák, Adam Lenert, delegát utkání: Antonín Pejpal

Počet diváků: 292

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Olga Skrypak, Petra Kojdová, Kateřina Kohoutová, Nikola Kvapilová, Lucie Nová, Lucie Blažková, libero Veronika Dostálová. Střídaly: Lucie Kolářová, Michaela Nečasová, Lucie Šulcová

Hosté: Jéssica dos Santos Silva, Viktoriia Mostsitska, Elena Babić, Zuzana Šepeľová, Aleoscar Iriante Blanco, Lara Štimac, libera Tereza Slavíková, Denisa Kulová. Střídaly: Lucia Herdová, Veronika TinklováEma Kneiflová

Ohlasy po utkání:

Veronika Dostálová (kapitánka VK Dukla Liberec): Říkáme stále, že hrajeme o medaile, tak jsme to dnes i ukázaly. Využily jsme domácího prostředí, zatlačily jsme Olomouc ve všech setech, v tom druhém setu nás zase oni trochu dotáhly, ale my jsme se nevzdaly. Potom jsme ukázaly naši herní převahu. Nyní rychle nabrat všechny síly a dokončit vše v pátek. Ještě bych chtěla poděkovat všem divákům, kteří nás přišli povzbudit.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): Vedeme 1:0, série ještě nekončí. My potřebujeme ještě jedno vítězství. Dnešní utkání si myslím, že jsme zvládli. Hlavně v hlavách jsme si to pořádně srovnali, po té velmi vyrovnané semifinálové sérii a konečném zklamání. Myslím si, že takovou hrou můžeme získat i ten druhý bod.“

Barbora Gambová (kapitánka VK UP Olomouc): Myslím si, že na nás dnes byla trochu vidět únava z té semifinálové série. Měly jsme problém složit balon, to si myslím, že hlavně rozhodlo v dnešním zápase.“

Martin Hroch (trenér VK UP Olomouc): „Gratuluji Liberci k vítězství. Dnes jsme nenašli recept jak na jejich útok, byli jsme prostě slabí ve všech herních činnostech. Je to jenom na nás, abychom se do odvety zvedli, zvedli hlavu a u nás doma se pokusili vrátit tu sérii do třetího rozhodujícího zápasu.“

Popis utkání:

Olomouc se hned v úvodu ujímá dvoubodového vedení po ukázkovém bloku Aleoscar Iriante Blanco (0:2). Přímým bodem z podání vyrovnává stav v prvním setu Kateřina Kohoutová (3:3), ale další eso, tentokrát na straně Olomouce vrací vedení na stranou hostujícího celku. Zuzana Šepeľová svým podáním dělá Dukle velké potíže a za stavu 3:8 si žádá domácí trenér Libor Gálík svůj první time. Ani po odpočinku se hra nemění a na ukazateli skóre již svítí 3:9. Až příchozí Lucie Šulcová svojí razancí z hlavního kůlu snižuje nepříznivý vývoj (5:9). Další snížení přichází po útoku Petry Kojdové (8:11) a domácí se pomalu vrací do hry. Po chytré smeči Petry Kojdové z hlavního kůlu a důrazu na útoku Nikoly Kvapilové se Dukla přibližuje na jediný bod a i Olomouc zastavuje hru oddechovým časem (11:12). Po návratu hráček na hrací plochu přidává esem Olga Skrypak další bod a je vyrovnáno (12:12). Poprvé do vedení se domácí hráčky dostávají po zalívce Olomouce do autu, a když Lucie Šulcová vytlouká špatně postavený blok, domácí již vedou 16:14. Lucie Šulcová je na útoku k neudržení a trenér Martin Hroch rychle žádá druhý oddechový čas (17:14). Dukla nadále zvyšuje své vedení, tentokrát blokem zastavila Lucie Blažková útok Olomouce, a když v další rozehře hosté míří do autu, domácí vedou 20:15. Získaný náskok si Dukla udržuje až do prvního setbolu. A ten přichází po dalším esu Olgy Skrypak (24:18). První setbol utkání odvrací z vedlejšího kůlu Elena Babić, druhý již proměňuje Nikola Kvapilová netradičně z hlavního kůlu a domácí získávají první set.

Do druhé sady vstupuje lépe Dukla, která po úspěšném bloku Kateřiny Kohoutové odskakuje o dva body (4:2). Další parádní blok nám předvedla i Lucie Blažková a Dukla již vede o tři míče (6:3). Při podání Jéssica dos Santos Silva hosté velmi rychle vyrovnávají (8:8 – eso a parazalívka Viktoriia Mostsitska). Proti vyrovnanému stavu je Petra Kojdová, která z pipe prostřeluje blok Olomouce a posílá Duklu do vedení 11:9. Dvoubodové vedení si domácí celek udržuje až do podání Olgy Skrypak, další eso, s pořadovým číslem 4, donutilo Olomouc k oddechovému času (17:14). Po time trestá nepřesnost Olomouce Petra Kojdová, která lehce poletující míč od hostující nahrávačky uklízí do zóny pět (18:14). Blokem Olomouc snižuje a i Dukla zastavuje hru oddechovým časem (18:16 – blok Aleoscar Iriante Blanco). V dlouhé mezihře je domácí blok v síti a Olomouc je vzdálen na jediný bod (19:18). V souboji nad sítí se prosazuje Lara Štimac a je vyrovnáno (20:20 – time Dukla). Dva body Jéssica dos Santos Silva a útok Aleoscar Iriante Blanco posílá Olomouc do tříbodového vedení v samotné koncovce (20:23). První setbol druhé sady přichází po smeči Jéssica dos Santos Silva (21:24), ale zkažené podání Olomouce oddaluje konec setu. Druhý proměňuje Jéssica dos Santos Silva chytrým úderem po lajně a je vyrovnáno.

Při podání Olgy Skrypak Olomouc míří do autu, v další hře se blokem prosazuje Kateřina Kohoutová a máme tu první time třetí sady (4:1). Po návratu dvakrát blokem zastavuje Nikola Kvapilová Lucii Herdovou a domácí již vedou 6:1. Až Elena Babić snižuje velice tvrdou smečí (6:3). Pětibodové vedení si Dukla bere zpět útokem z pipe (9:4 - Petra Kojdová). Bohužel pro domácí další útok již končí v autu a máme rychle sníženo (9:6). Na 12:7 zvyšuje blokem Lucie Blažková. Čistým esem Lucie Blažková posílá do nejvyššího vedení domácí celek ve třetí sadě a Martin Hroch žádá time (14:8). Dukla v těchto fázích utkání hraje velmi obětavě a bezchybně a zaslouženě vede 16:9 (Nikola Kvapilová na útoku). Kateřina Kohoutová blokem a následně hned z první útočí a zvyšuje na 19:10. Olomouc z přemíry snahy na útoku dost kazí a koncovka setu se rychle blíží (21:11). Ani za tohoto stavu se hosté nevzdávají, dva bloky a chyba na nahrávce a Dukla žádá oddechový čas (21:15 – bloky Viktoriia Mostsitska, Lara Štimac). Po odpočinku se Dukla rychle oklepala a při podání Lucie Šulcové rychle získává první setbol (24:15 – na smeči Petra Kojdová). První setbol odvrací z hlavního kůlu Zuzana Šepeľová, druhý si kazí Dukla sama útokem do autu, až třetí proměňuje středem Lucie Blažková a domácí ženy jsou ve vedení 2:1 na sety.

Pomalinku nám začíná čtvrté dějství. Při podání Petry Kojdové se domácím daří odskočit o dva body (3:1 – eso). Lucie Šulcová smečí vedle bloku zvyšuje vedení domácího celku, a když se v další mezihře blokem prosazuje Lucie Blažková, Olomouc zastavuje hru oddechovým časem (7:3). I po time slaví blok Lucie Blažkové, tentokrát zastavuje nahrávačku Olomouce. Po smeči Lucie Šulcové již domácí vedou 9:3 a navazují na výkon z předešlého setu. Lucie Blažková přidává další plusový bod smečí a máme tu druhý time Olomouce (11:4). Po smečiElen Babić do bloku Kateřiny Kohoutové Dukla již vede 13:5. Přímým bodem z podání Petra Kojdová upravuje na 16:7 a jsme opět blízko desetibodového vedení, jako v minulém setu. Chyba na útoku Dukly nám desetibodové vedení kazí (17:10). Olomouc se nevzdává a pomalu začíná své soupeřky bodově dotahovat (20:15 – blok Viktoriia Mostsitska, time Dukla). Naštěstí vedení domácích hráček je dostatečné k zisku čtvrté sady a prvního utkání o třetí místo. První mečbol tu máme po dalším esu Olgy Skrypak (24:16). Zuzana Šepeľová první mečbol odvrací, druhý ale Nikola Kvapilová velmi tvrdou smečí proměňuje a Dukla se ujímá vedení 1:0 v boji o třetí místo.

Autor: Zdeněk ŠOLC, cvf.cz