thumb

Překvapení na úvod semifinále

4. 4. 2022

VK DUKLA LIBEREC – VK PROSTĚJOV

Dnešním dnem odstartovala semifinálová série play off UNIQA extraligy žen. Vítěz základní částí VK Dukla Liberec přivítal pátého v pořadí ze základní části VK Prostějov, několikanásobného mistra naší vlasti. Dukla v letošní sezóně třikrát prostějovské volejbalistky přehrála. Ve čtvrtém kole doma zvítězila velmi hladce 3:0 (20,11,20), ale druhý a třetí společný zápas se rozhodoval až v koncovkách setů. V Prostějově ve 13. kole Dukla vítězí 3:0 (22,22,24) a ve 23. kole opět v Prostějově 3:1 (22,-18,23,24). Dukla je pro semifinále mírným favoritem, ale Prostějov nesmí podcenit, protože v druhé polovině soutěže svůj tým výrazně posílil a ve čtvrtfinále přehrál 3:1 na zápasy Ostravu, která se po většinu základní části pohybovala na třetím až druhém místě extraligové tabulky. V prvním setu měl Prostějov více ze hry, ale v koncovce dokázal Dukla na jednom postavení získat sedm bodů, které o osudu první sady rozhodly. Druhý set byl pro domácího favorita přímo katastrofou, špatný příjem podání Prostějov trestal a velmi rychle vyrovnal. Třetí set začal velmi vyrovnaně, ale v druhé polovině Prostějov přitvrdil na podání a po zásluze se ujal vedení. Čtvrtý set si již hostující celek pohlídal, v úvodu si vypracoval čtyřbodové vedení, které mu stačilo po bezchybném a bojovém výkonu k zisku sady a tím i prvního semifinále.

VK Dukla Liberec – VK Prostějov 1:3 (25:22, 8:25, 13:25, 20:25)

stav série 0:1

Rozhodčí: Emil Velinov, Roman Marschner, lajnoví Irena Beerová, Petr Louka, delegát utkání Petr Němeček

Počet diváků: 385

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Nikola Kvapilová, Lucie Šulcová,Kateřina Kohoutová, Olga Skrypak, Petra Kojdová, Karolína Bartošová, libero Veronika Dostálová. Střídaly: Lucie Kolářová, Anna Šotkovská, Michaela Nečasová, Anhelina Dubianska, Lucie Nová, Lucie Blažková

Hosté: Karolina Fričová, Kateřina Kvapilová, Karin Šunderlíková, Klára Faltínová, Da Silva Raquel Loff, Simona Bajusz, libero Adéla Stavinohová.

Ohlasy po utkání:

Veronika Dostálová (kapitánka VK Dukla Liberec): Bohužel prohra. Asi se ukázalo, že Prostějov měl proti nám vyrovnanou čtvrtfinálovou sérii. Na to se ale nemůžeme vymlouvat, protože jsme věděly, že nás takovéto těžké zápasy budou teprve čekat. Nyní musíme zvednout hlavu a soustředit se na další zápas, který nyní bude v Prostějově, a budeme se snažit jim to vrátit u nich doma.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): První krok v semifinále nám vůbec nevyšel. Po prvním setu jsme přestali být nebezpeční v útoku a Prostějov nás přejel, takže vede 1:0 na zápasy. My se nyní musíme dát do kupy do dalšího utkání.“

Simona Bajusz (kapitánka VK Prostějov): Do utkání jsme vstoupily tak, že jsme se soupeřkami hrály vyrovnanou hru. Zjistily jsme, že se s Libercem dá hrát. Trošku jsme přitlačily na servisu a Liberec to ve svých hlavách vůbec nezvládnul. My jsme zůstaly silné a zvítězily jsme.“

Miroslav Čada (trenér VK Prostějov): „My jsme dnes odehráli opravdu vynikající zápas. Byli jsme prakticky lepší ve všech herních činnostech a nepustili jsme moc Liberec do hry. Podařilo se nám ubránit klíčové hráčky, naopak my jsme kvalitně útočili ve všech hráčkách.“

Popis utkání:

Úvod semifinále se musí divákům v liberecké sportovní hale líbit. I Prostějov má v hledišti svůj fan club s bubny, které o sobě nechávají slyšet. Dlouhé pěkné výměny s tvrdým zakončením a hlavně bezchybná hra z obou stran znamená, že až do stavu 7:7 je vyrovnáno. Škoda smeče liberecké hráčky do sítě, která posílá do vedení hosty (7:9). Vedení nemá dlouhý život, krásné plachtivé podání Olgy Skrypak znamená eso (10:10), a když se z hlavního kůlu prosazuje Petra Kojdová, Liberec je ve vedení (11:10). Další těsný aut liberecké hráčky neunikl hlavnímu rozhodčímu a hosté jsou opět ve vedení (13:14). Těsné vedení si Prostějov udržuje až do podání Kláry Faltínové. Domácím hráčkám se nedaří prosadit na útoku a to trestá nejvíce bodující hráčka hostí Fričová (17:19). Po time domácích dochází ke spornému rozhodnutí druhého rozhodčího, který viděl na straně Liberce špatné postavení. Domácí hráčky po time zapomněly, kde mají stát a hosté jsou blízku zisku první sady (17:20). Tři body v řadě na straně Liberce nenechávají v klidu trenéra Prostějova Čadu, který zastavuje hru oddechovým časem (20:20 – Petra Kojdová a Nikol Kvapilová na smeči). Po time přidává Olga Skrypak další eso a Dukla je ve vedení (21:20). Druhý time hostující lavičky na sebe nenechává dlouho čekat. Smečařka Prostějova smečuje do velkého autu a domácí již vedou o dva body (22:20). Blok Michaely Nečasové, eso Olgy Skrypak a Dukla se raduje z prvního setbolu v semifinále (24:20). První setbol odvrací Karin Šunderlíková, druhý Karolína Fričová a trenér Dukly žádá time (24:22). Po odpočinku se z vedlejšího kůlu prosazuje Petra Kojdová, která chytře vytlouká dvojblok Prostějova a Dukla se ujímá vedení 1:0 na sety.

Druhý set začíná na podání velice dobře Simona Bajusz, která libereckou sportovní halu velmi dobře zná. Dvě esa a kvalitní útok kůlových hráček Karin Šunderlíkové a Karolíny Fričové znamená, že hosté vedou 0:5 (time Dukla). Obraz hry se nemění ani po time. Prostějov přidává další dva body (0:7). Hra Dukly v těchto fázích působí velmi nervózně a proto trenér Libor Gálík opět svolává svá děvčata k poradě (2:10). Po time se hosté dostávají do desetibodového vedení a na to liberecký tým není zvyklý (2:12), většinou to bývá obráceně. Prostějov bojuje v poli, žádný míč pro hráčky není ztracen, na útoku a podání se jim daří a odměnou jim jsou další body na kontě (4:19 – 2x eso Karin Šunderlíková). Obrovský bodový náskok si Prostějov pohlídal, první setbol získává již za stavu 7:24 (Da Silva Raquel Loff signálem jednonohou za hlavou). První Dukla odvrací, ale druhý si již Prostějov proměnil a je vyrovnáno (Karin Šunderlíková).

Do další sady vstupuje Dukla jako vyměněná, na debakl z minulého setu rychle zapomněla a jsme opět svědky velmi vyrovnaného duelu až do stavu 6:6. Až Karin Šunderlíková opět začíná úřadovat na útoku při podání Simony Bajusz a domácí začínají tahat za kratší konec (6:10 – time Dukla). Po time na palubovku přichází Anhelina Dubianska, která svými nahrávkami zrychluje hru a Dukla snižuje na rozdíl jediného bodu (9:10 – rychlík Kateřina Kohoutová, z kůlu Lucie Šulcová). Nepříjemné podání Karolíny Fričové rychle vrací Prostějov zpět do vedení a Dukla si žádá svůj druhý time (9:14). Při skákaném tvrdém podání Prostějov navyšuje své vedení (11:18 - Karolína Fričová eso). V koncovce setu domácím opět odešel příjem podání, Prostějovu se daří na bloku a výsledkem je rychlý konec třetí sady. Po bloku Da Silva Raquel Loff se hosté radují ze setbolu za stavu 12:24. Zkažené podání oddaluje konec sady, ale velmi ostrá a tvrdá smeč do debla nejproduktivnější hráčky Prostějova Karolíny Fričové (571 bodů v extralize) ukončuje třetí set a hosté vedou 1:2 na sety.

Karolína Fričová posílá Prostějov esem (prasátko) do vedení již za stavu 1:3. Další plusový bod tvrdou smečí přidává Karin Šunderlíková (2:5), a když se na útoku dvakrát prosadí Klára Faltínová, Prostějov získává čtyřbodové vedení (4:8). Naštěstí pro Liberec Klára Faltínová smečuje do velkého autu a je sníženo (6:8). Blokem si rychle hosté berou čtyřbodové vedení zpět (6:10 – blok Kateřina Kvapilová). Až při podání Lucie Nové se daří Dukle čtyřbodové vedení snížit. Petra Kojdová nepouští míč na stranu Dukly a snižuje na 16:18 (time Prostějov). Jednoblokem Karin Šunderlíková a esem (další prasátko) Kateřina Kvapilová zvyšují na 17:22 a to už bude pro Duklu velmi těžké se do zápasu ještě vrátit (time Dukla), navíc, když má Prostějov v obraně v poli neuvěřitelně hbité a šikovné libero. První mečbol hosté slaví již za stavu 20:24 po smeči z hlavního kůlu. Hned první mečbol z jednonožky proměňuje Da Silva Raquel Loff a je konec prvního semifinále a máme tu na úvod hned první překvapení.

Autor: Zdeněk ŠOLC, cvf.cz