thumb

Postup v Českém poháru mužů!

13. 1. 2022

Až zlatý set rozhodl o postupu liberecké Dukly do Final Four Českého poháru mužů

V prvním čtvrtfinále Českého poháru mužů 2021/22 Dukla Liberec na AERU podlehla bez zisku bodu, proto musela dnes na domácí palubovce velmi zabojovat a přetrhnout nezvykle dlouhou šňůru proher (10 x, včetně ČP a CEV), aby postoupila do semifinále, a ještě se pokusila o obhajobu loňského vítězství v Českém poháru. Jedno pozitivum pro libereckého trenéra Petra Broma už před dnešním zápasem bylo, že už měl k dispozici všechny hráče, kteří se vrátili po zranění (AERO pro zranění postrádalo blokaře Antona Riboma ze Švédska). V prvním setu vedla Dukla až do stavu 22:20, ale po zkaženém podání úplně odpadla. V druhém setu již Dukla udržela své vedení až do konce setu a dokázala vyrovnat. Ve třetím setu hosté vedli o pět bodů, ale v jedné rotaci při podání Marcela Luxe zcela propadli a Dukla se ujala vedení 2:1 na sety. Čtvrtý set se nesl ve znamení třetího, opět hosté vedli o pět bodů, ale vítězného konce se nedočkali a Dukla po velmi dlouhé době zvítězila 3:1 na sety, ale ještě nebyla v cíli. Kdo postoupí do semifinále, se muselo rozhodnout ve zlatém setu. Zlatý set začala velmi dobře Dukla, která získaný náskok z úvodu setu horko těžko udržela do koncovky a zaslouženě postoupila mezi poslední čtyři celky Českého poháru mužů 2021/22 a už může těšit na Final Four.

VK Dukla Liberec – AERO Odolena Voda 3:1 (23:25, 25:19, 25:18, 25:21), zlatý set 15:12

první utkání 1:3

Rozhodčí: Emil Velinov, Jan Krtička

Počet diváků: 312

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Lukas Demar, Libor Leikep, Filip Křesťan, Diáz Goméz Nivaldo Nadhir, Jakub Veselý, Luboš Bartůněk, libera Václav Kopáček, Jan Pavlíček. Střídali: Jan Pražák, Marcel Lux, Lubomír Staněk

Hosté: Pavel Horák, Matyáš Démar, Jan Svoboda, Thomas Carmody, Martin Chevalier, Leonid Shchadilov, libero Michael Hadrava. Střídali: Gabriel Chancy, Shalev Saada, Martin Hladík, Matyáš Jachnicki

Ohlasy po utkání:

Jakub Veselý (kapitán VK Dukla Liberec): „Hrozně chválím kluky za bojovnost, včetně lavičky, protože to byl dnes týmový výkon. Jsem rád, že konečně mohu hodnotit výhru po té sérii proher. Vítězství jsme potřebovali jako sůl. Konečně se nám uzdravili hráči, kteří zasáhli do zápasu a bylo to dost výrazně vidět. I když jsme byli pod gilotinou, protože jsme prohrávali 0:1 a další set prohrát jsme si již nemohli dovolit. Dnes to byl hlavně ten klíč, že přišli noví hráči na hřiště, kteří byli dlouhou dobu zranění a ten mančaft se trochu stabilizoval a vyrovnal. Myslím si, že tato velmi těžká výhra nás pořádně nakopne k dalším úspěchům.“

Petr Brom (trenér VK Dukla Liberec): „První set jsme měli jasně vyhrát. Zde jsme zase udělali to, co nás poslední dobou velmi trápí. Dvě tři zbytečné chybičky. Potom jsme se do zápasu vrátili a zkrátka jsme to dnes ubojovali. Klobouček před kluky, protože jsme nevzdali jediný míč a jsem strašně rád, že jsme se dostali mezi poslední čtyři týmy v Českém poháru.“

Matyáš Démar (kapitán AERO Odolena Voda): „Z naší strany to byl bojovný sport. Myslím si, že se na to dalo i koukat. Myslím si, že do hry zasáhl rozhodčí, kdy v každém setu nám prostě dva až tři balony vzal, to nás docela rozhodilo, hlavně to potom bylo v našich hlavách.“

Martin Kop (trenér AERO Odolena Voda): „Gratuluji, Liberec dnes hrál výborně – bojovně. My jsme nedokázali udržet vedení 10:5 v tom setu a Velinov třemi zásahy ve čtvrtém setu krásně rozhodl o postupu Liberce. Jako tím nechci degradovat, že oni hráli špatně, ale tři balony za sebou od prvního rozhodčího se opravdu cení.“

Popis utkání:

Odveta ČP nám začíná v pěkném tempu. Po bloku Libora Leikepa se Dukla dostává do vedení 2:0. Po útoku Honzy Svobody do velkého autu Dukla získává další plusový bod (4:1). Dukla hraje s velkou chutí, Diáz Goméz z velké výšky přes trojblok přidává další bod a máme tu oddechový čas AERA (6:2). Až za stavu 8:6 se daří hostům zablokovat liberecký útok (Matyáš Demár). A mohlo být i veseleji pro hosty, ale stopku blokem zaznamenal Libor Leikep, a když nahrávka AERA končí za anténkou a Diáz Goméz smečuje z pipe na zadní lajnu AERA, Dukla odskakuje o čtyři body (11:7). Přetahovaná o každý bod nám pokračuje až do tvrdého útoku z pipe, po kterém následuje druhý time AERA (15:11 – Lukas Demar). Jednoblok Leonida Shchadilova a chyba na útoku Dukly dovoluje AERU snížení na jediný body (16:15 – time Dukla). Po time si Dukla rychle bere svůj náskok zpět při podání Jakuba Veselého (19:16). Ale hosté se nevzdávají, přímým bodem z podání snižují na jediný bod (19:18 – eso Leonid Shchadilov) a blíží se nám vyrovnaná koncovka. Po dalším esu je vyrovnáno (22:22 – Shalev Saada). Po nekonečně dlouhé výměně se dokonce AERO dostává do nepatrného vedení a máme tu time Dukly (22:23 - Shalev Saada). Hosté se radují z prvního setbolu po tvrdé smeči (Leonid Shchadilov), hned první smeč proměňuje Martin Hladík, míč tečuje strop od bránícího hráče a hosté jsou jediný set od postupu do semifinále.

I do druhého setu vstupuje lépe Dukla. Blok Jakuba Veselého je velmi vysoko a domácí se ujímají vedení 3:0. AERO odpovídá stejnou mincí a je vyrovnáno (3:3 – blok Thomas Camody). Po esu Filipa Křesťana opět Dukla zvyšuje své vedení (5:3). Nečistá nahrávka Matyáše Démara a Dukla vede o tři body (8:5). Po bloku Libora Leikepa trenér AERA Martin Kop zastavuje hru oddechovým časem (10:6). Po time se domácí nemohou prosadit na útoku a to trestá Matyáš Démar tvrdým úderem a snižuje na 10:8. Čtyřbodové vedení domácím krásným blokem vrací Jakub Veselý (13:9). Po zalívce do autu a další neuvěřitelné chybě na útoku AERA, odbití obouruč vrchem do velkého autu si žádá AERO druhý time (15:9 – chyba Thomas Carmony a Shalev Saada). Po nevynucené chybě Dukly na útoku se hosté bodově nebezpečně přibližují (21:18 – time Dukla), ale náskok domácích je tentokrát dostatečný pro zdárný zisk sady. První setbol získává z hlavního kůlu Diáz Goméz a po útoku signálem středem AERO míří do autu (Shalev Saada) a je vyrovnáno.

Po vyrovnaném začátku má AERO malinko více ze hry a po bloku Leonida Shchadilova odskakuje o dva body (3:5). A po esu již AERO vede o tři body a Dukla žádá oddechový čas (4:7 – eso Leonid Shchadilov). Blokem hosté navyšují své vedení, a když další útok Dukly končí v autu, je rozdíl již pětibodový (5:10 – blok Thomas Garmony). Další úspěšný blok Libora Leikepa a smeč Filipa Křesťana nenechala v klidu hostujícího trenéra, který rychle žádá odpočinek (8:10). Po time Luboš Bartůněk blokem snižuje na rozdíl jediného bodu. A další jeho blok již znamená vyrovnání (10:10). V následující rozehře dokonce AERO hraje čtyřikrát a Dukla je ve vedení (11:10). Diáz Goméz tvrdě zakončuje do pole AERA, a když Leonid Shchadilov smečuje do autu, náskok domácích narůstá. Po přímém bodě z podání Marcela Luxe AERO žádá oddechový čas (17:13). Další míč z ruky Leonid Shchadilov končí v zámezí a náskok Dukly je již pětibodový. Marcel Lux svým podáním dělá AERU velké problémy. Míč zadarmo signálem středem pokládá Libor Leikep (19:13). Dukla se překonává v poli a daří se ji i na síti. Diáz Goméz zvyšuje na 20:13. Dukla dokázala rychle smazat manko pěti bodů a s velkým bodovým náskokem se dostává k prvnímu setbolu třetí sady. Ten přichází po neuvěřitelně tvrdém podání Filipa Křesťana (24:17 – čisté eso). První setbol odvrací Martin Hladík, druhý si Dukla pohlídala. Ten proměňuje skrz trojblok z velké nouze Diáz Goméz a domácí jsou jediný set od vítězství.

Úvod čtvrté sady je k vidění velmi kvalitní volejbal. Obě družstva se v dlouhých výměnách pravidelně střídají v nepatrném vedení. Až přímý bod z podání dovoluje AERU odskočit o dva body (6:8 - eso Leonid Shchadilov). Za stavu 7:10 si žádá Dukla oddechový čas (Jan Svoboda hozeným míčem vytlouká blok Dukly). Po smeči do sítě a do autu je pro Duklu ještě hůř, zase už prohrává o pět bodů (8:13). Po tvrdé smeči Filipa Křesťana přesně na zadní lajnu Dukla snižuje na rozdíl tří míčů (11:14). Po červené kartě už hosté vedou o pouhé dva body (12:14, míč dopadl těsně na čáru dle videa), a když hrají nečistě, rozdíl je pouhý bod (15:16 – time AERO). Po odpočinku si Luboš Bartůňek připisuje eso a je vyrovnáno (16:16). Až po bloku Filipa Křesťana se domácí dostávají do nepatrného vedení (19:18). Další odpočinek AERA přichází po nádherné smeči Diáze Goméze (21:19). Přímým bodem z podání Jan Svoboda vyrovnává stav na 21:21. Tak to je volejbal, ten se musí dnes divákům opravdu líbit. Marcel Lux blokem vrací dvoubodové vedení na stranu domácího družstva (23:21) a po smeči Martina Hladíka do autu jsme jediný bod od zlatého setu a vítězství Dukly po dlouhé době. To netrvalo dlouho, Goméz Diáz si připisuje přímý bod z podání a nyní nás čeká zlatý set.

Dukla do zlatého setu vstupuje velmi pozitivně. Marcel Lux tvrdě podává a útočí kvalitně i z pipe (1:0). Další dva útoky z nouzové nahrávky končí v zámezí a AERO si žádá oddechový čas (3:0). Po time Michael Hadrava přijímá servis Marcela Luxe do stropu liberecké haly a Dukla vede o čtyři body. Na 6:1 zvyšuje blokem Jakub Veselý a hosté střídají. Hosté blokem (Pavel Horák) snižují, a když útok Dukly končí mimo hrací plochu, i domácí trenér Petr Brom si žádá oddechový čas (6:4). Po zkaženém podání se mění strany (8:5 – Shalev Saada). Další blok hostů a z velkého bodového náskoku Dukly zbyl pouhý bod (9:8 – Thomas Carmody). Bloky AERO ve zlatém setu zdobí, po bloku Martina Hladíka je vyrovnáno (9:9). Dukla si rychle krásnou zalívkou vedení bere zpět (11:9 – Libor Leikep, time AERO). To je drama. Obě lavičky a diváci v hale jsou ve varu. Krásné dlouhé výměny se musí líbit. Po útoku Leonida Shchadilova do autu je domácí tým velmi blízko vítězství (13:10). Mečbol zlatého setu přichází po tvrdé smeči Filipa Křesťana (14:11). Trošku sporný míč nám oddaluje konec zlatého setu (hráč Liberce vracel míč od stolku zapisovatele mimo anténku a to se nesmí). Ale na další tvrdou smeč Filipa Křesťana už AERO obranu nenašlo a je konec utkání. Obhájce trofeje postupuje do semifinále Českého poháru 2021/22.

Autor: Zdeněk ŠOLC, cvf.cz