thumb

Ženy stále v čele tabulky

9. 1. 2022

VK DUKLA LIBEREC – VK ŠELMY BRNO

Do Liberce přijely Šelmy Brno, které jako první dokázaly v letošním ročníku UNQA extraligy zvítězit nad obhájkyněmi mistrovského titulu. To se stalo až v 11. kole 6. 11. 21 v Brně. Sice Dukla zvítězila o devět bodů, ale na sety 3:1 (27,-10,23,30), za 121 minut podlehla. Po přestávce před třetím kolem základní části obě družstva odehrála ve čtvrtek vítězně pohárová utkání. Dukla doma přehrála bez ztráty setu Šternberk a Šelmy si vyšláply na pražský Olymp. V tiebreaku prohrávaly Šelmy 5:12 a podařil se jim neuvěřitelný obrat. Olympu nepovolily ani jediný bod a zvítězily 15:12. V dnešním utkání Dukla předvedla kolektivní bojovný výkon a zaslouženě zvítězila 3:1 na sety. Přesto i hráčky Brna musíme pochválit, v prvním a zejména v druhém setu nepříjemně vystrčily svoje drápy a byly Dukle víc jak rovnocenným partnerem.

VK Dukla Liberec – VK Šelmy Brno 3:1 (25:22, 22:25, 25:16, 25:17)

Rozhodčí: Roman Marschner, Michaela Hladišová, delegát utkání Jaroslav Švejda

Počet diváků: 372

Sestavy (od zóny I):

Domácí: Lucie Nová, Michaela Nečasová, Olga Skrypak, Petra Kojdová, Kateřina Kohoutová, Nikola Kvapilová, libero Lucie Kolářová. Střídaly: Anna Šotkovská, Karolína Bartošová, Veronika Dostálová, Lucie Šulcová

Hosté: Radka Mokrá, Tereza Pluhařová, Lenka Podhrázká, Soňa Mikysková, Anna Komárková, Anna Širůčková, libero Adéla Chevalierová. Střídaly: Adéla Borovcová, Adéla Benediktová

Ohlasy po utkání:

Veronika Dostálová (kapitánka VK Dukla Liberec): „Jsme rády za výhru a za tři body, které jsou důležité do tabulky. Také jsme spokojeny hlavně s naším výkonem ve třetím a čtvrtém setu.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Šelmy nás v minulém utkání přehrály, takže jsme si byli vědomi, že Brno na nás umí dobře zahrát. Zkomplikovali jsme si druhý set, kde jsme měli problémy na přihrávce podání. Zde se to utkání ještě mohlo zvrátit v náš neprospěch. Ale výborným přístupem a zejména výbornou hrou jsme zvládli třetí a čtvrtý set.“

Soňa Nováková (kapitánka VK Šelmy Brno): „Myslím si, že jsme začaly dobře. Jenom škoda ztráty toho prvního setu, mohlo to dopadnout i jinak. Náš výkon byl dnes dobrý, ale Liberec byl lepší, takže gratuluji soupeřkám k vítězství.“

Ondřej Boula (trenér VK Šelmy Brno): „První dva sety jsme odehráli výborně. Drželi jsme vedoucího extraligové tabulky hodně pod tlakem. Dost se Dukla vytrápila na to, aby uhrála první set, kde jsme ztratili vedení. Možná velká škoda, že jsme ho přenechali soupeři. Ve třetím setu jsme začali velice špatně. V jedné sérii na začátku se nám to celé zhroutilo a potom už jsme byli jasně kratší a neměli jsme v těch druhých dvou setech nárok.“

Popis utkání:

V úvodu utkání se Dukla ujímá nepatrného vedení po útoku Šelem do anténky (4:2 - Komárková). Přesto je během dvou výměn vyrovnáno, protože míč od bloku Dukly končí v autu (4:4 – Širůčková). Po sporném míči se Dukla rychle vrací do dvoubodového vedení (6:4). Ani toto vedení nemá dlouhého trvání. Kvalitním blokem Brno vyrovnává, a když přichází první přímý bod z podání, hosté jsou ve vedení. Ale to není všechno, nedůrazné útoky Šelmy středem trestají a odskakují o tři body (6:9 – time Dukla, eso Anna Komárková, útok Anna Širůčková, blok Radka Mokrá). Až při podání Nikoly Kvapilové a neuvěřitelných zákrocích v poli Lucie Kolářové se konečně začíná Dukle dařit na útoku a za stavu 11:11 je vyrovnáno (útok Olga Skrypak a Nikola Kvapilová). Po dalším esu Radky Mokré Brno získává dvoubodové vedení (11:13) až do nevynucené chyby na útoku Anny Komárkové a tvrdé přesné smeči Petry Kojdové (15:14 – time Brno). Po další parádě v poli Lucie Kolářové a útoku Anny Šotkovské domácí navyšují své vedení (17:15). A po bloku Anny Šotkovské je pro domácí ještě veseleji, pro Šelmy nikoliv, ty žádají oddechový čas (19:16). Ani toto vedení domácím nestačí ke klidnému závěru setu, eso Anny Komárkové přibližuje Šelmy na jediný bod (20:19 – time Dukla) a máme tu dramatickou koncovku. Blok Olgy Skrypak zastavuje útok Šelem a domácí za stavu 24:22 získávají první setbol utkání. Neuvěřitelnou chybou ukončuje Anna Komárková první dějství. Obouruč spodem (bagrem) přehrává míč na stranu Dukly do metrového autu.

Druhý set začíná lépe pro Šelmy. Eso a útok Dukly do autu dovoluje hostům tříbodové vedení (0:2, 1:4). Přesto za stavu 4:4 je srovnáno. Petra Kojdová nejprve zaznamenává eso a následně boduje útokem z pipe. V další mezihře Anna Šotkovská podstřeluje blok a domácí jsou ve vedení (5:4). Při podání Anny Komárkové se velice rychle vedení přelévá na stranu Brna (7:9 – 2x eso). A máme tu eso zase na straně Dukly a vyrovnaný stav (10:10 – eso Michaela Nečasová). Tolik přímých bodů se jen tak nevidí, další eso a domácí jsou ve vedení, další mezihra končí útokem Brna do autu a trenér Šelem Ondřej Boula zastavuje hru oddechovým časem (13:11). Po time blokem Kateřina Kohoutová zastavuje útok Brna a domácí již vedou o tři body (14:11). Slabší chvilku si domácí hráčky vybraly při signálu středem, který jim vůbec nevyšel a je rychle vyrovnáno (14:14). Středy dnes zatím Dukle nevycházejí, další chyba už znamená vedení Brna (16:18). Po další nevynucené chybě Dukly na útoku tu máme oddechový čas Libora Gálíka (17:20). Po time Brno opět boduje přímo z podání (17:20 – Anna Komárková) a je velice blízko zisku setu. Po smeči Petry Kojdové hned z první, po špatném příjmu Brna, Dukla snižuje na rozdíl dvou bodů (20:22). Přesto za stavu 21:24 získává Brno první setbol. Hráčky Brna se dotýkají při bloku sítě a je sníženo. Druhý setbol si již Šelmy pohlídaly (útok Anna Komárková) a vyrovnávají na 1:1.

Třetí dějství začíná na podání Anna Šotkovská a máme tu další eso v utkání a dva ukázkové bloky Dukly (5:0 – blok Michaela Nečasová a Olga Skrypak, time Brno). Dvě esa Terezy Pluhařové a domácí již vedou o pouhé dva body (5:3). Petra Kojdová důrazným útokem vrací pětibodové vedení Dukle zpět, a když Michalea Nečasová přidává další eso, domácí hráčky vedou již 9:3. Po smeči do autu přichází druhý oddechový čas Brna (12:5 – aut Soňa Mikysková). Při podání Nikoly Kvapilové se Dukla mílovými kroky blíží do koncovky setu (18:9 – eso, blok Anna Šotkovská). Kateřina Kohoutová signálem středem získává první setbol třetí sady (23:14). První setbol se Brnu daří odvrátit (Anna Širůčková), ale potom Šelmy kazí své podání (Adéla Borovcová) a domácí již vedou 2:1 na sety.

Na začátku dalšího dějství dostává trenér Brna žlutou kartu za nevhodné chování. Naproti tomu Dukla pokračuje ve svém výkonu z poloviny předešlého setu. Žádný míč pro svěřenkyně Libora Gálíka není ztracen a již za stavu 5:1 tu máme první time. Po odpočinku se nám hra začíná vyrovnávat, ale bodový rozdíl mezi oběma družstvy zůstává až do přímého bodu z podání (11:5 – eso Anna Šotkovská, time Šelmy). I po time se nedaří hráčkám Brna zpracovat nepříjemné podání a hned z první boduje Michaela Nečasová. Dvakrát se na smeči prosazuje Petra Kojdová a domácí již vedou o osm bodů (15:7). Po dalším esu Dukly je již rozdíl desetibodový (22:12 – eso Nikola Kvapilová). V závěru setu se Šelmy marně snaží Duklu bodově dostihnout, domácí hráčky hrají naprosto bezchybně a zaslouženě si kráčí pro zisk tří bodů v letošním prvním mistrovském utkání. Mečbol přichází trošku netradičně. Rozhodčí uděluje trenéru Brna červenou kartu za další verbální ulevení. První mečbol odvrací blokem Benediktová, ale i Dukla umí bodovat blokem. Kateřina Kohoutová zavřela Annu Komárkovou a je konec utkání. Dukla zaslouženě vítězí 3:1 na sety.

Autor: Zdeněk ŠOLC, cvf.cz