Česky English Deutsch

Finálová série srovnána!

(24. 4. 2019)

VK DUKLA LIBEREC – VK JIHOSTROJ ČESKÉ BUDĚJOVICE:

PEREX – K druhému finále dnes oba týmy nastupovaly v liberecké sportovní hale pod Ještědem. V Českých Budějovicích zvítězil Jihostroj 3:0 a ujal se ve finále vedení 1:0 na utkání. V základní části Dukla doma dokázala Jihostroj ve 20. kole zdolat také bez ztráty setu a proto byla pro dnešní utkání mírným favoritem. Zda se potvrdí přísloví můj dům, můj hrad jsme si museli ale chvilku počkat.  Nakonec se přísloví do puntíku vyplnilo a po vítězství 3:2 máme finálovou sérii vyrovnanou 1:1 na zápasy.

č.: 172      dne: 23.04.2019                 v hod.: 20:15

VK Dukla Liberec – VK Jihostroj České Budějovice 3:2 (17:25, 25:21, 25:23, 24:26, 15:13)

Rozhodčí: Jan Krtička a Kamil Renčín

Počet diváků: 1112

Sestavy (od zóny I):

Domácí:  Leikep, Štokr, Grut, Veselý, Biernat, Pietruczuk, libera Kopáček, Kunc. Střídali: Indra, Srb, Holubec, Správka

Hosté: Mach, Křesťan, Staples, Todua, De Amo, Michálek, libero Kryštof. Střídali: Fila, Šotola, Ondrovič, Kraffer

Vyjádření:

Domácí:

Aleš Správka (kapitán domácích): Trochu jsme si to dnešní utkání zkomplikovali. Myslím si, že se utkání muselo líbit. Pro nás hrozně důležité, že jsme dnes zvítězili. Kdybychom to dnes soupeři pustili, bylo by to potom hodně těžké. Pro nás jak říkám velmi důležité vítězství. Víme, že pokud chceme být mistry, musíme minimálně jedno utkání v Českých Budějovicích bodovat. Nyní jedeme do Budějovic se poprat o další vítězství.

Michal Nekola (trenér domácích): Myslím si, že dnešní utkání bylo hodné finále. Z obou stran vynikající volejbal, fantastická divácká kulisa. Chtěl bych moc poděkovat všem divákům tady a věřím, že na další domácí utkání přijdou ještě ve větším počtu nás podpořit. Co k tomu utkání říci. Vyhráli jsme – uhájili jsme domácí tvrzce je podstatné a nyní potřebujeme, když chceme titul vyhrát i venku. Uděláme všechno pro to, aby to bylo již příští zápas.

Hosté:

Radek Mach (kapitán hostů): Bylo to hrozně těžké utkání. Výsledek 15:13 v tiebreaku tomu odpovídá. Bohužel jsme dnes v klíčových situacích udělali chyby, kterým se musíme vyvarovat. Na druhou stranu musím poblahopřát Liberci, protože jim dnes vyšel perfektně servis a to byl asi klíč k jejich dnešnímu úspěchu a k vítězství.

René Dvořák (trenér hostů): Bylo to vyrovnané utkání až do úplného konce. My jsme tahali v pátém setu za kratší konec. Potom jsme se díky kvalitnímu servisu vrátili zpátky, ale Liberec to tam dotlačil. Liberec hrál dnes lépe než u nás. My jsme naopak hráli hůř než doma. Hlavně jsme hůř přihrávali a o tom to celé je. Servis, příjem a potom se s tím popasují lépe obrany družstev. Musíme se připravit na další zápas.

Popis utkání: Obě družstva nastoupila ve stejných sestavách jako v Českých Budějovicích. V úvodu jsme svědky bezchybného oťukávání a dvou nekonečných pěkných výměn (1:1). Po sérii zkažených podání je stav stále nerozhodný (3:3). Až dvě nevynucené chyby Jihostroje posílají Duklu do dvoubodového vedení (6:4 - aut a útok v síti 2x Max Staples). Vedení Dukly ale nemá dlouhý život. Nepříjemné podání hostujícího nahrávače Miguela De Ama a Jihostroj vede o dva body (6:8). Dvoubodové vedení si hosté udržují až do podání Filipa Křesťana. Jeho prasátko zvyšuje na 9:12. Po oddechovém čase Dukly Jihostroj přidává další bod blokem a ujímá se vedení 9:13. První sporný okamžik přichází za nepříznivého stavu pro domácí (13:17). Rozhodčí signalizují míč dobrý, ale hostující trenér žádá jestřábí oko. Ale nic naplat, míč byl opravdu dobrý a bod putuje na stranu Dukly. Vše si hosté vynahrazují v další hře, kdy domácím se nepodařilo chycený míč přepravit na stranu Jihostroje (14:19) a domácí využívají druhý oddechový čas. Ani po time se domácím nedaří hosty zastavit, ti jsou při chuti a koncovka setu se rychle blíží (14:20). V samém závěru setu jsme svědky střídání domácích. Na palubovku přichází Patrik Indra a Jiří Srb. Ale ani to nezastavuje hosty. První setbol utkání přichází po bloku Petera Ondroviče (15:24). Zkažené podání Jihostroje (Filip Křesťan) první setbol odvrací. O druhém musí rozhodnout jestřábí oko, ale opět měli rozhodčí pravdu a set nám pokračuje dál. Vzápětí Dukla kazí podání a hosté se ujímají vedení 0:1 na sety ve druhém finálovém utkání.

Po změně stran se nám rozstřílel Honza Štokr a posílá Duklu do vedení 4:2. A když Mateusz Biernat zastavuje blokem Maxe Staplese (5:2), máme tu nejvyšší dnešní vedení Dukly a oddechový čas na straně Jihostroje. Třetí jestřábí oko si žádá Jihostroj při podání Maxe Staplese – nyní se rozhodčí mýlí a je sníženo (6:5 - eso). Jedno-bok Honzy Štokra vrací tříbodové vedení domácím (9:6) a čisté eso Bartosze Pietruczuka nenechává v klidu René Dvořáka, který rychle zastavuje hru oddechovým časem (10:6). Nepříjemné podání Miguela De Ama nedovolí Dukle kvalitně přijmout a hosté snižují (10:8). Max Staples smečuje o blok Dukly a domácí vedou pouze o jeden bod (11:10). Zda bude vyrovnáno, musí opět rozhodnout jestřábí oko. Po jestřábím oku rozhodčí dávají nový míč, přešlap nebyl zřetelný. Po bloku Jihostroje je přesto vyrovnáno (12:12) a Dukla zastavuje rozjeté hosty oddechovým časem. Další eso Dukly (Andrej Grut) a nekompromisní smeč Honzy Štokra a domácí bodově Jihostroji ujíždějí (15:12). Filip Křesťan přímým bodem z podání snižuje (15:14), ale potom kazí své podání. René Dvořák zastavuje hru dalším jestřábím okem. Viděl dotek Dukly sítě, a proto se hra zastavuje a čekáme na verdikt sudího u jestřábího oka. A měl pravdu, nepatrný dotek hráčů Dukly tam opravdu byl a je opět sníženo (16:15). Jedna z málo nevynucených chyb reprezentanta Petra Michálka (smeč do autu) dovoluje Dukle odskočit o tři body, a když Andrej Grut vytlouká blok Jihsitroje, domácí vedou 21:17. Krásný jedno-blok Andreje Gruta a domácí jsou blízko vítězství prvního setu ve finále UNIQA extraligy mužů (22:17). První setbol pro Duklu přichází po zkaženém podání Marka Šotoly, který se dostal na chviličku na hřiště (24:19). Ale i Dukla kazí své podání a stále čekáme na vyrovnání dnešního utkání. To nepřichází ani v další hře. Filip Křesťan ze zadní zóny I. Po lajně snižuje na 24:21. Dukla využívá svůj druhý oddechový čas. Zda bude konec druhého setu, se uvidí až po dalším jestřábím oku. A je konec druhého setu, míč z ruky Bartosze Pietruczuka dopadl do hřiště Jihostroje a je vyrovnáno 1:1 na sety. Lví podíl na vítězství v druhém setu měl Tomáš Kunc, který na postu libera zvedl velmi těžké míče, ty jeho spoluhráči proměnili v důležité body.

Úvod další sady vyšel lépe hostům. Při podání nahrávače Miguela De Amo se dostávají za stavu 2:4 do dvoubodového vedení. Technická chyba Jihostroje (hrál 4x) stav ve třetím setu vyrovnává (5:5). Hosté velmi sporným míčem (blokující hráč míč podržel a potom hodil na stranu Dukly) se vracejí do dvoubodového vedení (5:6). Protesty domácích nejsou nic platné, bojuje se dál. Neuvěřitelně tvrdé podání Honzy Štokra sestřeluje Martina Kryštofa a je vyrovnáno (9:9). I další hru bude rozhodovat jestřábí oko. Dukla nepatrně tečovala a bod putuje na stranu Jihostroje. Další bod patří opět Jihostroji, tentokrát se vyznamenali hosté na bloku a po smeči Dukly do autu (9:12) přichází logicky oddechový čas domácích. Až dělová smeč Andreje Gruta dostává Miguela De Amo z podání. A právě jmenovaný domácí hráč odchází na podání a hala bouří, protože po jeho esu je vyrovnáno (12:12 – time hosté). Po přešlapu Filipa Křesťana při útoku ze zadní zóny nahlíží Dukla do nepatrného vedení (14:13). Po zalívce Maxe Staplese jsou pro změnu ve vedení hosté (16:17) a boj o každý míč nám s blížící se koncovkou graduje. Další kvalitní trojblok Jihostroje posílá hosty do dvoubodového vedení (17:19). Neuvěřitelný zákrok v poli Honzy Štokra a krásný technický uder do růžku soupeřova pole Bartosz Pietruszuk) a je vyrovnáno (20:20 – time hosté). Po bloku Honzy Štokra se domácí vracejí do bodového vedení v samotné koncovce (23:22), a když hosté smečují do autu, Dukla slaví první setbol ve třetím setu (24:22). Ani jestřábí oko rozhodčí neopravuje a máme tu dva setboly. První se štěstím hosté odvracejí. Na podání odchází Miguel De Amo, nejtěžší kalibr Jihostroje na podání, ale Honza Štokr se s míčem nemazlí a z hlavního kůlu získává 25. bod a Dukla se ujímá vedení 2:1 na sety.

I ve čtvrtém setu se můžeme dnes při TV utkání opřít o jestřábí oko. Nyní rozhodčí chybovali, míč byl na čáru a Dukla vyrovnává (3:3). Až při podání Miguela De Amo začínají mít více ze hry hosté a čtyřmi body v řadě se dostávají do vedení (6:9 – čisté eso). Jedno-blokem (Jakub Veselý) se Dukla dostává na bodový rozdíl (9:10) a trenér René Dvořák rychle žádá oddechový čas. Po dalším jestřábím oku je vyrovnáno (10:10). Nepatrné teče hlavní rozhodčí opravdu vidět nemohl. Další teč Maxe Staplese na bloku a domácí jsou ve vedení (11:10). Při kvalitním podání Honzy Štokra se středem prosazuje Kuba Veselý a domácí jsou ve vedení 13:11 (time hosté). Ale i hostům se daří na podání. Eso Filipa Křesťana stav na ukazateli vyrovnává - 13:13. Po bloku Bartosze Pietruczuka Dukla vede o dva body a po dalším esu v utkání Anreje Gruta o tři (16:13). A opět ta stejná písnička. Při podání Miguela De Amo hosté opět bodují (18:17) a domácí trenér Michal Nekola musí zastavit rozjíždějící se hosty oddechovým časem. A povedlo se. Václav Kopáček krásně přijímá a Bartosz Pietruczuk dostává Španěla z podání. Dalekonosná smeč Marka Šotoly do autu a Dukla vede 20:17. Po smeči Maxe Staplese o blok Dukly hosté prohrávají o jediný bod (20:19). Další smeč o blok Maxe Staplese a je vyrovnáno (21:21). Kdo získá další bod, musí rozhodnout jestřábí oko. Od koho šel míč do anténky, se dozvídáme a bylo to od bloku Jihostroje (22:21). A máme tu opět jestřábí oko. Smeč do velkého autu od Marka Šotoly nebyla nikým tečována a Dukla vede 23:22. Další roura Marka Šotoly a je tu první mečbol ve finále UNIQA extraligy mužů pro domácí (24:23). Hosté středem vyrovnávají a odvracejí ztrátu utkání (Valerii Todua). Po smeči Marka Šotoly získává Jihostroj setbol (24:25). Set ukončuje Jiří Kraffer, který vytlouká blok Dukly a je vyrovnáno 2:2 na sety a velmi pěkné utkání nám pokračuje. Kdo získá druhé vítězství v letošním finále, se musí rozhodnout ve zkrácené hře - tiebreaku.

V úvodu tiebreaku hrají obě družstva bez chyb a stav je do stavu 5:5 vyrovnaný. Až nekompromisní blok Libora Leikepa dovoluje Dukle nahlédnout do dvoubodového vedení (7:5). Nepatrné vedení drží Dukla i při změně stran (8:6). Po změně Max Stemples útočí z nouze za anténkou a domácí vedou o tři body (9:6). Eso Honzy Štokra přidává další bodík na stranu domácích (12:8) a hosté zastavují hru oddechovým časem. Max Staples snižuje přímým bodem z podání (12:10) a i Dukla zastavuje hru oddechovým časem. I po time servíruje Max Staples na hraně rizika a zaznamenává další přímý bod (12:11 – time domácí). I další bod patří hostů, po bloku je srovnáno (12:12). Až nyní Max kazí své podání a domácí vedou alespoň o jediný bod (13:12). Hosté z pipe vyrovnávají a dostáváme se do dramatické koncovky utkání. Honza Štokr po lajně získává pro Duklu mečbol (14:13). Hned první Honza Štokr proměňuje po velmi pěkné mezihře ze zadní zóny I. a stav finále je po 141 minutách vyrovnán 1:1 na utkání. Již nyní je jasné, že finále se do Liberce vrátí 1.5.2019 v dalším TV utkání.

 

 

Autor: Zdeněk ŠOLC

<< Zpět na seznam novinek

Hlavní partneři


FISM Armáda ČR Armáda ČR

Podporují nás

 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor
 • sponsorsponsorsponsor