HostéAERO Odolena Voda
Datum, čas19.3.2019 18:00
Skóre3:1
Sety

Hned v úvodu se domácí dostávají do dvoubodového vedení při podání Honzy Štokra, které ale nevydrželo dlouho. Blok AERA vzápětí vyrovnává a po nepříjemné smeči Martina Hladíka jsou hosté ve vedení. Hráč Dukly v síti a těsný aut nenechává v klidu domácího trenéra Michala Nekolu, který rychle žádá oddechový čas (2:5). Po time se Dukla rychle vrací do hry a po bloku Jakuba Veselého již hosté vedou pouze o jeden bod (4:5). Další chyba domácího univerzála na útoku (přešlap útočné lajny) znamená, že domácí trenér na hřiště posílá Patrika Indru (5:8). Patrik se mu odměňuje ukázkovým blokem a hosté opět vedou o jediný bod (7:8). Toms Vanags čistým esem vrací náskok na stranu hostí a po vytlučeném bloku hosté již vedou o čtyři body (7:11). Patrik Indra dalším blokem získává plusový bod pro domácí a po zázračném zákroku domácího libera Tomáše Kunce Dukla snižuje na jediný bod (10:11). A máme tu vyrovnání. Další blok mladíčka Patrika Indry zvedá z lavičky trenéra hostí Jirku Šilera a ten rychle žádá time (12:12). Až za stavu 16:15 se konečně domácí dostávají do vedení po nečistém hraní hostujícího hráče. Po smeči do velkého autu Tomse Vanagse již domácí vedou o dva body a máme tu druhý oddechový čas AERA. Po time se pro změnu hosté vyznamenávají na bloku a je opět vyrovnáno (18:18) a blížíme se do vyrovnané koncovky prvního setu prvního čtvrtfinále (23:23). První setbol získávají dobře postaveným blokem hosté (Martin Hladík) a Michal Nekola ihned zastavuje hru oddechovým časem (23:24). Nahrávač Mateusz Biernat na druhou přes - vyrovnává. Hosté z pipe (Marek Mikula) se vrací k setbolu, ale Andrej Grut nekompromisně z hlavního kůlu odvrací ztrátu setu. Po bloku hostů v síti při smeči Patrika Indry je setbol na straně Dukly. Set ukončuje Martin Hladík smečí do prostřed sítě a domácí jsou ve vedení 1:0 na sety. Po výměně stran hosté pokračují ve výborné obraně na síti. Dvojblokem zastavují útok Dukly a jsou ve vedení 0:2. Přesto za stavu 3:3 je vyrovnáno (smeč Patrik Indra ze zadní zóny 1). Technická smeč Marka Mikuly opět přelévá dvoubodové vedení na stranu AERA (4:6). Po chytré zalívce z nouzové nahrávky Patrik Indra vyrovnává (8:8) a drama na liberecké palubovce pokračuje. Útok o blok (Petr Šulista) dovoluje poprvé v druhém setu nahlédnout do nepatrného vedení Dukle (10:9). Bohužel sestřelený hráč Dukly mimo hrací plochu vrací vedení na stranu AERA (11:12). Vše si ale postižený hráč nahrazuje přímým bodem z podání (Petr Šulista) a je opět vedení na straně Dukly (13:12). Ani toto vedení domácích netrvá dlouho. Smeč končí v těsném autu a na ukazateli svítí (13:14). Andrej Grut využívá dalšího dobře zpracovaného míče v poli (Tomáš Kunc) a důrazným útokem vrací vedení Dukle (16:15). Bohužel pro domácí publikum, které vidí opravdu nádherný volejbal nejvyšší kvality, netrvá ani toto vedení dlouho. Esem (prasátko) Robert Viiber otáčí na 16:17. Po smeči do autu AERA (Toms Vangs) je Dukla opět v těsném vedení (20:19). Bloky hostů dnes dominují, 210 cm vysoký Francis Walsh zastavuje Duklu a AERO vede 20:21. Tak jako v prvním setu, blíží se nám opět velmi dramatická koncovka. Aleš Holubec blokem zastavuje účko hostů a trenér Jirka Šiller si rychle žádá oddechový čas (23:22). Po time přichází další deska Dukly (Aleš Holubec – Anrej Grut) a Dukla se raduje z prvního setbolu druhé sady (24:22). První setbol si kazí zkaženým podáním. Druhý již proměňuje Honza Štokr velmi tvrdou smečí a domácí jsou jediný set od vítězství v prvním čtvrtfinále UNIQA extraligy mužů. Do třetího dějství nám nastupují opět stejné sestavy na obou stranách a můžeme začít. Úvod patří hostům. Domácí se nemohou vypořádat s nepříjemným podáním Marka Mikuly a blokem Roberta Geara a z ničeho nic vedou 0:3. Když ztroskotává další útok Dukly na bloku AERA (blok Martin Hladík), zastavuje hru oddechovým časem Michal Nekola (1:5). Ani time nezastavuje rozjeté hosty. Z pipe se prosazuje Marek Mikula a rozdíl již je pětibodový (1:6). Dukla střídá pomalu na všech postech, aby zastavila hosty, ale těm se v těchto fázích utkání daří (2:8 – Martin Hladík). První jiskřičku naděje vykřesává blokem Andrej Grut (4:8). Ale další chyba na útoku vrací šestibodové vedení na stranu AERA. Po špatném příjmu podání Dukly přichází již druhý time Dukly (4:11) a s domácími to vypadá na ručník. Po bloku AERA a dalším útoku do zámezí Dukly vedou hosté 4:13. Další zbytečné chyby na příjmu a tak vysokého rozdílu z pohledu domácích jsme na Dukle svědky snad poprvé v sezóně (5:16). Při podání Libora Leikepa domácí kosmeticky upravují vysoký bodový rozdíl (12:19 – eso, blok Bartosz Piertruczuk) a máme tu oddechový čas i na druhé straně. Náskok hostů byl ale tak velký, že ani tak zkušené družstvo jako je Dukla nic nezmohla a za stavu 20:24 se AERO raduje z prvního setbolu ve třetí sadě (Robert Gear). První setbol si hosté kazí sami zkaženým podáním. Andrej Grut čistým esem snižuje na rozdíl dvou bodů (22:24), ale další setbol si již hosté pohlídali dobře postaveným trojblokem a snižují na 2:1 (na bloku Marek Mikula) na sety. V pozměněné sestavě nastupují domácí volejbalisté. Na palubovku se vrací Honza Štokr, na smeč přichází Bartosz Pietruczuk a na blok Libor Leikep. Přesto v úvodu čtvrtého setu mají hosté více ze hry a dobře postaveným blokem se dostávají do dvoubodového vedení (1:3). Blok Honzy Štokra zastavuje útok Aera a Dukla je ve vedení 7:6. Jiří Šiller zastavuje hru oddechovým časem. Po time přichází čisté eso Dukly (Mateusz Biernat)a po dlouhé době vede Dukla o dva body (8:6). Bohužel další nevynucená chyba domácích na útoku skóre rychle srovnává (9:9). Velmi tvrdé podání (Bartosz Pietruczuk) nezpracoval Marek Mikula a další zkrácené podání padá na palubovku opět před stejného hráče a domácí již vedou 14:11. Hosté se ale nevzdávají, výbornými zákroky v poli zvedají i těžké míče a rychle snižují na rozdíl jediného bodu (14:13). Po další nevynucené chybě Dukly na útoku je vyrovnáno (15:15). Zadarmo se po špatném postavení AERA domácí dostávají do dvoubodového vedení (17:15). Série chyb na podání nám pomalu posouvá set do koncovky. Na tříbodové vedení pro domácí zvyšuje blokem Bartosz Pietruczuk (20:17). Ale i hosté dnes dobře blokují a když Martin Hudík zastavuje na hlavním kůle útok Dukly, ztrácí AERO pouze jeden bodík (20:19). To nenechává v klidu Michala Nekolu a ten rychle utkání zastavuje oddechovým časem. Tříbodové vedení Dukle rychle vrací smečí o blok Bartosz Pietruczuk (22:19) a domácí jsou blízko vítězného cíle. Smeč hostů do sítě konec utkání rychle přibližuje (23:19). Petr Šulista z pipe získává pro Duklu první mečbol utkání (24:20) a když Martin Hladík míří do velkého autu, je rozhodnuto. Dukla vítězí 3:1 na sety a ujímá se vedení 1:0 ve čtvrtfinále EXM. Autor: Zdeněk ŠOLC