16. kolo
| Liga | Extraliga |
|---|---|
| Domácí | VK Dukla Liberec |
| Hosté | České Budějovice |
| Datum | 2009-12-05 |
| Čas | 18:00:00 |
| Skóre | 1:3 |
| Sety | (25,-23,-22,-21) |
Sestavy (od zóny I):
Domácí: Fučík, Vampola, Čermák, Vencovský, Pešl, Kotrch
Libero: Ticháček
Střídali: Vodvárka, Nesvačil, Vaněček, Žáček
Hosté: Mach, Motys, Fíla, Sukuba, Dvořák, Michálek
Libero: Habada
Střídali: Sládeček, Procházka, Pochop
Vyjádření:
Domácí:
Kapitán (Petr Pešl): Utkání jsme potřebovali vyhrát, bohužel jsme opět s Budějovicemi prohráli. Rozhodla větší agresivita na servisu, ze začátku určitě. První set se nám servis dařil a vyhráli jsme v koncovce. Potom jsme hosty servisem vůbec nezatlačili, což je škoda. Spíš dostávali servisem pod tlak oni nás, i když hráli venku. Přihrávali potom lépe i těžší servis. Musíme se připravit na další utkání s tím, že půjdeme do servisu od začátku.
Trenér (Michal Nekola): Dnes si myslím, že v tomto vyrovnaném utkání nebyl soupeř až tak výrazně lepší, ale my jsme v důležitých momentech kazili servisy, hlavně kolem stavu „20“, což by se nemělo. Bohužel se nám kromě 1. setu nedařilo dohrávat bodové míče. To byl největší kámen úrazu. Pochytali jsme spoustu míčů, ale nedokázali jsme je proměnit v bod.
Hosté:
Kapitán (Stanislav Pochop): Dnes jsme byli lepší na příjmu a rozhodně i na bloku. Hlavně ve čtvrtém setu, kdy jsme si potřebovali pomoc blokem, tak nám to vyšlo. My pořád ještě nehrajeme tan náš dobrý volejbal, na který jsme zvyklí. Doufám, že tento zápas nás nakopl a začneme hrát lépe.
Trenér (Petr Brom): To, že jsme vyhráli, je příjemný pocit. Nám šlo o to jednoznačně přihrát, protože nám dnes chyběl Čajan. Přihrávka nám haprovala celý zápas, ale dokázali jsme to nějakým způsobem odútočit. Dá se říct, že jsme to odbojovali, hráli jsme v poli obětavě a hlavně se nám dařilo na bloku.
Popis utkání: Dukla se stále potýká s marodkou a musela dokonce nastoupit bez svého ústředního nahrávače Nováka a kapitána Jeslínka. Ani hosté nebyli komplet. Ti přijeli bez Čajana.
I přes citelné oslabení byla Dukla v úvodu prvního dějství lepším týmem na palubovce a vedla o dva bodíky (10:8). Bodový náskok ale ztrácí na jednom postavení při podání Motyse (10:11), když se nedokáže prosadit přes blok hostí. Zpět do vedení se domácí dostávají po esu Vencovského před druhým technickým oddechovým časem (16:14) a po dalším esu Pešla dokonce odskakují o tři bodíky (19:16). V koncovce trenér hostí Petr Brom posílá na hřiště zkušeného nahrávače Sládečka (23:30), kterému se daří na bloku a v poli a na jednom postavení dokáže Jihostroj odvrátit tříbodové manko a dokonce získat první setbol (23:24), po bloku Fily. Dukla středem setbol odvrací. Hostům se již tolik středem nedaří a domácí mají první setbol. Ten po chybě nejvíce bodujícího hráče Budějovic Motyse proměňují a ujímají se vedení 1:0 na sety.
Druhý set byl velmi vyrovnaný až do samotné koncovky. Obě družstva se pravidelně střídala ve vedení o jeden, maximálně dva body. První setbol daruje Dukla Jihostroji zkaženým podáním, a když Sukuba zastavuje blokem liberecký útok, je vyrovnáno.
Ve třetím setu si hosté udržovali od stavu 3:6 po esu Sládečka tříbodový náskok, který za stavu 6:10 po nečistém hraní Liberce narostl na čtyři body. V koncovce domácí dokázali snížit na rozdíl jediného bodu po velmi kvalitní hře v poli (20:21), ale na zisk setu to nestačilo. V koncovce hosté střídají. Na podání přichází kapitán Jihostroje Pochop a čistým esem získává první setbol třetí sady za stavu 21:24. Domácí ještě první setbol odvracejí, ale na smeč hostujícího univerzála již obranu nedokázali dobře postavit a hosté vedou 1:2 na sety.
Ve čtvrté sadě domácí naposledy vedli za stavu 9:8 po esu Pešla. Potom ale přichází řada nepřesností na útoku (9:11) a hosté se snadno dostávají do dvoubodového vedení, které si dokážou celkem bezchybnou hrou udržet až do konce utkání.
Zdeněk ŠOLC



